Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Majiteľka bezobalového obchodu v Nitre: Istým spôsobom je to dobrý skutok, časom človek obíde množstvo zbytočného odpadu

Jednou z najdôležitejších tém v súčasnosti je zníženie množstva odpadu. Pridávajú sa mnohé firmy, iniciatívy, no i nové myšlienky.

Bezobalové obchody nie sú novinkou, no sú úspešnou ideou v prístupe k redukcii obalov a následne odpadu. Boli ste už v Špajzi? Jej majiteľka Zuzana Knollová nám prezradila, ako dlho funguje, čo všetko v ňom kúpite a aký majú ich potraviny pôvod.

Zuzka, váš obchod funguje od minulého leta. Naučili ste sa odvtedy niečo nové, prehodnotili/zmenili ste niektoré vaše rozhodnutia?

Áno, otvorili sme koncom júna minulého roka. Naučila som sa veľa nového a stále sa učím, predtým som v obchode nikdy nerobila. Hlavný cieľ ostáva stále ten istý: predaj bez obalov – na váhu. Rozhodnutie predávať najmä lokálne potraviny som musela prispôsobiť skutočnosti v našej krajine, keďže mnoho plodín sa u nás nepestuje.

Zdroj: Špajza

Vždy, keď k vám prídem, vidím, že váš sortiment sa rozrastá. Podľa čoho pridávate nový tovar?

Najmä podľa toho, čo zákazníkom najviac chýba, čo najčastejšie pýtajú. No a niekedy aj podľa toho, čo mňa osobne osloví. Každý mesiac sa nájde nejaká spoločnosť, ktorá mi ponúkne ich tovar.

Je to asi bežná otázka, no okrem dôležitosti redukcie odpadov sa ľudia začínajú prikláňať aj k domácim výrobcom. Spĺňate aj túto podmienku?

Snažím sa podporovať domácich výrobcov, najlepšie, ak sú z okolia Nitry a tovar mi osobne prinesú alebo si poň zájdem ja. Môžeme sa tak porozprávať a dozvedieť sa omnoho viac o produkte, ísť viac do hĺbky. Osobný kontakt mám najradšej. Od domácich výrobcov máme tekvicové jadierka, šošovicu, mak, konopné semienka, lekváre, medy, cukrovinky, mliečka rastlinné aj kravské, jogurty atď. Momentálne spolupracujeme s jedným družstvom, ktoré sme oslovili, aby nám dopestovalo fazuľu. Je veľmi ťažké ju zohnať, ak ju nechcete z Číny, Etiópie…

Zdroj: Špajza

Prezraďte vašim potenciálnym zákazníkom, našim čitateľom, čo všetko u vás môžu kúpiť.

Strukoviny, viacero druhov ryže, cestoviny (aj bezlepkové), orechy, semená, sušené ovocie, cukrovinky, koreniny a dochucovadlá, čaj, kávu, oleje, ocot, džemy, medy, orieškové maslá no a ekosortiment – tuhé šampóny, mydlá, zubné kefky, rôzne vrecká…

Na Slovensku je v súčasnosti už viac bezobalových obchodov, je medzi vami nejaká spolupráca?

Áno, spolupracujeme, poznáme sa a sem-tam sa stretávame, voláme si. Dávame si tipy na dodávateľov, odovzdávame si vlastné skúsenosti. Niekedy nakupuje spolu, napríklad ocot sme kúpili v množstve tisíc litrov. Tomu sa veľmi teším.

Zdroj: Špajza

Mohli by ste v obchode predávať aj niečo také, čo sama dopestujete?

Bolo by to možné, len by som musela povybavovať kopec povolení a najmä venovať čas pestovaniu. Voľný čas však radšej venujem rodine a sebe. Práce v obchode je stále dosť a, našťastie, ma veľmi baví.

Ako by ste motivovali človeka k nákupu v bezobalových obchodoch?

Istým spôsobom je to dobrý skutok. Časom človek obíde množstvo zbytočného odpadu v podobe plastových obalov. Myslím si, že ľudia si odnášajú okrem bezobalového nákupu aj dobrý pocit. Zoberú si toľko, koľko potrebujú, nie toľko, koľko je v balení. Niektorí zákazníci nakupujú veľmi úsporne, v malých množstvách. Predchádza sa tým plytvaniu. Značnú časť tvoria nespracované potraviny – olejniny, orechy či strukoviny, ktoré svojím jednoduchým zložením (opak priemyselne spracovaných potravín s rôznymi dochucovadlami, emulgátormi atď.) môžu zákazníkovi priniesť lepšie zdravie.

Musia do vášho obchodu prísť ľudia s vlastnými obalmi?

Nie, nemusia, mám papierové vrecká, do ktorých dávam. Často sa stáva, že ľudia prídu druhý raz s týmito vreckami a opäť ich použijú.

Zdroj: Špajza

Ako zatiaľ hodnotíte fungovanie vášho obchodu? Ujal sa v Nitre?

My sme spokojní, myslím si, že sa obchodík ujal. Máme už našich stálych zákazníkov, za ktorých som veľmi vďačná. Niektorých som si veľmi obľúbila.

Zdroj: Špajza

Viem, že ste robili už aj prednášky o tom, ako znižovať odpad, takže bezobalový spôsob života je vám asi blízky aj vo vašom osobnom živote. Čo všetko ste už vo vašej domácnosti nahradili?

Tak napríklad v kuchyni používame namiesto špongie lufu, na hrnce  zase drevenú kefu s vymeniteľnou hlavicou namiesto plastovej. Deti majú kovové slamky, niekedy ich chytí obdobie, kedy z nich často pijú. V kúpeľni používame mydlo, tuhý šampón. Jednorazovú žiletku som vymenila za klasický holiaci strojček. Ako krém sú výborné rôzne oleje, napr. kokosový. Na upratovanie používam kyselinu citrónovú, sódu a ocot… Balené vody sme nahradili vodou z kohútika. Veľa vecí odmietame, aby sa už zbytočnosti do našej domácnosti nedostali, a teda neskôr nevytvorili odpad. Je veľa ciest, ako sa ho snažiť znižovať. Dôležité je vybrať si aspoň zopár z nich.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií