fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

So strachom som sa vysporiadal tak, že som sa mu postavil čelom, tvrdí fotograf, ktorý zachytáva spánkové paralýzy

Máte tip? napíšte nám mailom

Umelec Nicolas Bruno zachytáva svoje zážitky z nočných môr. Surealistické fotografie zobrazujú, ako vyzerá jeho klasická spánková paralýza.

Spánková paralýza vzniká vtedy, keď sa človek počas sna zobudí, no jeho telo ešte stále spí. U človeka sa začína paranoja a vidí podivné bytosti, ktoré sa prechádzajú po izbe. „Prežívate anomálie, o ktorých ste nikdy nečakali, že by sa mohli stať,“ hovorí fotograf z New Yorku, ktorý tieto nočné mory prežíva pravidelne.

„Sny vás môžu mučiť,“ tvrdí Nicolas. Ten sa rozhodol, že sa zmení na postavy z jeho snov. Pred fotoaparátom pravidelne opakuje ich scenáre. Práve jeho negatívnymi skúsenosťami vznikli tieto umelecké diela. Okrem surrealistických fotografií vytvára aj koncepčné. Tie vznikajú tak, že fotoaparát nastaví na časový interval, ktorý automaticky fotí. Počas toho hrá Nicolas divadlo, mení si kostýmy, vymieňa rekvizity a vytvára kúsky, ktoré sa nakoniec spoja dokopy.

Prvý zážitok mal v šiestich rokoch

paralýza
Zdroj: bbc.com

Prvý zážitok so spánkovou paralýzu mal Nicolas v šiestich rokoch. Išiel si zdriemnuť, no počas spánku sa prebral a videl, ako sa po jeho izbe prechádza podivná bytosť. Keď mal 15 rokov, nočné mory sa opakovali takmer každú noc. „Vytvoril som si denník, do ktorého som si zapisoval všetky sny. Analyzoval som symboly, ktoré sa v nich zobrazovali. Vtedy vznikol predpoklad pre to, že raz tieto negatívne skúsenosti premením v niečo pozitívne,“ vysvetľuje Nicolas.

Prečítajte si tiež:
Vedeli ste, že slovo „robot“ vzniklo v Trenčianskych Tepliciach?
paralýza
Zdroj: bbc.com

„Prvok, ktorý využívam vo svojej práci najčastejšie, je voda. Byť pod vodou – to je symbolom spánku. Byť nad jej hladinou znamená bdenie. Státie vo vode vyjadruje pocit, ktorý má človek v spánkovej paralýze, kedy bdie aj spí zároveň. V tvorbe sa inšpiroval aj rôznymi historickými odkazmi. „Je ťažké balansovať medzi vedou a spiritualizmom. Trhá ma to sem a tam. Stále ma to núti premýšľať nad mojím zdravím a nad tým, čo za biochémia sa v mojom tele deje.“

Fotografiami chce osloviť tých, ktorí o tomto probléme nevedia otvorene hovoriť

Svoju tvorbu chce Nicolas použiť ako nástroj na oslovenie ľudí, ktorí o tomto probléme nevedia otvorene hovoriť. „So strachom som sa vysporiadal tak, že som sa mu postavil čelom a nesnažil sa s ním bojovať. Jednoducho som ho nechal. Sledoval som všetko, čo sa v sne deje. Nakoniec, po opakovaní sa nočné mory stávajú menej desivé a ste schopní prejaviť ich v umení,“ zveril sa BBC talentovaný fotograf.Ak vás téma zaujíma, pozrite si aj fotografie malieb, ktoré tiež vznikli na základe snov.

Prečítajte si tiež:
Fanúšikovia šalejú. Naked Bananas rozosmiali Slovákov takýmto nadupaným videom
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií