fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spánková paralýza ničí životy ľuďom po celom svete. Spoznajte, či ňou trpíte aj vy!

Budíte sa v noci s pocitmi strachu a máte obavy z toho, že nemôžete vykonať akýkoľvek pohyb? Možno je problémom hrôzostrašná spánková paralýza.

Mnoho ľudí zažíva počas noci strach, obavy a neustále majú pocit, že sa nedokážu vôbec pohnúť. Napriek ich obavám si stále nie sú istí, či ide o obyčajnú nočnú moru alebo o spánkovú paralýzu. Našťastie ju ale vieme identifikovať podľa niekoľkých často vyskytujúcich sa znakov.

Spánková paralýza dokáže poriadne strpčovať život. Zdroj: unsplash.com
Spánková paralýza dokáže poriadne strpčovať život. Zdroj: unsplash.com

Príznaky spánkovej paralýzy

Portál livescience.com informuje, že spánková paralýza je diagnostikovaná ako porucha spánku a zároveň ju môžeme rozpoznať vďaka niekoľkým príznakom. Niektorí ľudia počas nej zažívajú stav podobný halucináciám. Vidia tmavé postavy a pociťujú extrémny tlak na hrudníku. Nanešťastie nejde o nejakú nočnú moru, ale o skutočný stav, ktorý sa deje počas toho, kedy spíme.

Spánková paralýza sa často vyskytuje u študentov alebo u ľudí, ktorí sú neustále vystavovaní nadmernému stresu. Samozrejme, je bežná i u psychiatrických pacientov či u tých, ktorí trpia panickou poruchou. Vyskytuje sa tiež pri narkolepsii, teda stave, kedy telo trpí nadmernou ospalosťou. Spánková porucha vzniká ako dôsledok narušeného spánku, teda keď sa nachádzame v REM fáze.

Spánková paralýza ako krutá realita. Zdroj: unsplash.com
Spánková paralýza ako krutá realita. Zdroj: unsplash.com

Neschopnosť pohnúť sa nie je ale jediným hrôzostrašným stavom, ktorý sa počas paralýzy vyskytuje. Štúdia publikovaná v časopise Sleep Medicine uviedla, že zo 185 pacientov, ktorí trpeli spánkovou paralýzou, až 58 % z nich zažilo v miestnosti niečo démonické. Údajne nešlo o ľudské bytosti a 22 % ľudí pri nich skutočne videlo neznámu osobu.

Spánková paralýza – ako ju liečiť?

Portál sleepeduaction.org uvádza, že príznaky spánkovej paralýzy by mal s určitosťou potvrdiť alebo vyvrátiť ošetrujúci lekár. Liečba sa najprv usiluje odhaliť, čo spánkovú paralýzu spôsobuje. U ľudí, ktorí trpia psychickými ochoreniami, ako napríklad bipolárna porucha, je potrebné liečiť spánkovú paralýzu už liekmi. Ľudia, ktorí napríklad trpia narkolepsiou, zvyčajne musia užívať antidepresíva. To však neznamená, že majú depresiu. V týchto liekoch sa nachádzajú látky, ktoré pomáhajú liečiť spánkovú paralýzu.

Spánková paralýza je sprevádzaná ničivými príznakmi. Zdroj: unsplash.com
Spánkovú paralýzu sprevádzajú ničivé príznaky. Zdroj: unsplash.com

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií

"