Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špecializovaný trestný súd znova prejednáva kauzu súrodencov Krátkych, pôvodne odsúdených na doživotie

Vo veci je momentálne vytýčených šesť termínov pojednávania.

9.6.2024 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku opätovne prejednáva prípad súrodencov Dávida a Dominika Krátkych, pôvodne odsúdených na doživotné tresty väzenia. Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, vo veci je momentálne vytýčených šesť termínov pojednávania od júla do septembra.

Najvyšší súd SR totiž v prípade súrodencov ešte vo februári vyhovel ich dovolaniu a zrušil im právoplatne uložené doživotné tresty. Dôvodom bolo podľa predsedu senátu Martina Bargela to, že bola porušená ich prezumpcia neviny, keďže ich odsúdili rovnakí sudcovia Špecializovaného trestného súdu.

Tí schvaľovali dohody s obvinenými, ktorí neskôr vypovedali proti súrodencom. Dovolací senát z tohto dôvodu zrušil rozsudok ŠTS z roku 2020, ako aj uznesenie odvolacieho senátu NS SR, ktorým boli zmietnuté odvolania obžalovaných. ŠTS tak má prípad údajnej zločineckej skupiny vedenej bratmi prejednať odznovu v novom zložení senátu.

Prízvukovali svoju nevinu

Odsúdení súrodenci argumentovali rozsudkom Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý rozhodol o porušení práv Dávida.

Najvyšší súd prakticky nemá inú možnosť, ako rešpektovať tento právny názor,“ povedal na februárovom verejnom zasadnutí Dávid Krátky.

Obaja bratia zároveň prízvukovali svoju nevinu. Podľa predsedu dovolacieho senátu Bargela by však senát rozhodol rovnako aj bez rozhodnutia ESĽP. Súd zároveň rozhodol, že dvojičky, ktoré sa zrušením rozsudku vrátili do pozície obvinených, berie do väzby.

Odvolací senát najvyššieho súdu ešte v júli 2021 potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) zo septembra 2020 o odsúdení dvojičiek na doživotie so zaradením do zariadenia na výkon trestu s najvyšším stupňom stráženia.

Zločinecká skupina

Zločinecká skupina známa ako „Dvojičky“ vedená súrodencami sa zaoberala obchodovaním s drogami v severnej a západnej časti Slovenska. Okrem toho páchali násilnú trestnú činnosť vo vzťahu ku „konkurencii“ a dopustili sa aj vraždy člena skupiny.

Hoci v roku 2017 polícia v rámci akcie Twix zadržala a obvinila okrem bratov aj celý gang, na lavici obžalovaných nakoniec ostali sedieť iba Dávid Krátky, jeho dvojča Dominik a ich bratranec Filip K.

Ostatní sa postupne dohodli s prokurátorom, súdy dohody schválili a všetci si odpykávajú vysoké tresty. Členovia skupiny priznali trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a drogovú trestnú činnosť.

Šéfovia gangu

Dávid a Dominik šéfovali gangu, ktorý páchal predovšetkým drogovú, ale aj inú trestnú činnosť od roku 2010 na území Trenčianskeho a Žilinského kraja v mestách Púchov, Považská Bystrica, Ilava, Dubnica nad Váhom, Trenčín či Žilina a v ich okolí.

Okrem predaja drog využívali na zabezpečenie svojho vplyvu zastrašovanie, hrubý nátlak, prípadne vydieranie. Konkurentov v distribúcii drog likvidovali podpaľovaním áut či iných objektov.

Viac k témam: Doživotný trest, Dvojičky, Prezumpcia neviny, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Špecializovaný trestný súd znova prejednáva kauzu súrodencov Krátkych, pôvodne odsúdených na doživotie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií