fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špeciálne vycvičené psy dokážu vystopovať človeka s COVID-19

V Británii cvičia psy, ktoré dokážu rozpoznať COVID-19. Ich prácou bude hľadať chorých ľudí na letiskách.

Máte tip? napíšte nám mailom

Citlivý čuch psov už dlhé tisícročia pomáha ľudstvu v mnohých oblastiach. V minulosti dokázali psy vďaka svojmu nosu vystopovať zver, v dnešných časoch dokážu špeciálne vycvičené psy vyňuchať drogy, výbušniny či dokonca Parkinsovu chorobu. Je možné, že nám šikovní štvornohí chlpáčikovia pomôžu prekonať aj krízu, ktorú spôsobil koronavírus.

Psy, ktoré dokážu vyňuchať maláriu

Britská charitatívna spoločnosť Medical Detection Dogs začala trénovať psov, v snahe naučiť ich rozpoznať pomocou čuchu človeka nakazeného COVID-19. Spoločnosť Medical Detection Dogs už v minulosti vycvičila psov, ktorí dokázali odhaliť napríklad maláriu. Doktorka Claire Guest, ktorá je zakladateľkou tejto charity, je presvedčená, že psy nám môžu pomôcť s bojom proti zákernej chorobe.

„Už sme psov trénovali. Neexistuje žiaden dôvod, prečo by psy nemohli detegovať vírus,“

povedala Guest pre CTV News.

Centrum už v minulosti vycvičilo psov, ktorí dokázali určiť človeka s rakovinou prostaty, Parkinsonovou chorobou či maláriou.

Vysoká pravdepodobnosť úspechu

Psy dokázali všetky tieto choroby určiť so zarážajúcou presnosťou až 80 %. Je možné, že budú podobne úspešné aj pri detegovaní COVID-19?

„Pri dýchaní bude okolo človeka špecifický pach, ktorý pes dokáže rozoznať. Musíme psa naučiť, aby to cítil,“ hovorí Guest.

Ak sa spoločnosti podarí vycvičiť psov, ktorí dokážu vyňuchať koronavírus, stanú sa veľmi dôležitým nástrojom v boji proti šíreniu nákazy. Ich pôsobiskom sa stanú letiská, budú mať za úlohu vyňuchať turistov, ktorí sa nakazili chorobou v zahraničí. Vracajú sa domov, sú nakazení, ale zatiaľ nemajú žiadne viditeľné prejavy.

Prečítajte si tiež:
101-ročný muž porazil koronavírus a opustil nemocnicu

Veľká Británia patrí medzi štáty, ktoré sú najviac postihnuté chorobou COVID-19. Nakazených je momentálne viac než 120  000 ľudí, umrelo už viac než 16 000 pacientov. Koronavírusom sa nakazil aj britský premiér Boris Johnson, ktorý dokonca strávil týždeň v nemocnici. O poznanie ľahší priebeh mal koronavírus u britského princa a následovníka trónu Charlesa. Obaja predstavitelia Veľkej Británie už majú to najhoršie za sebou.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj Good News Network CTV News Medical Detection Dogs

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií