fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špekulanti našli dieru v zákone – môžu vám zobrať právo predať vlastnú nehnuteľnosť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Opäť doplácame na medzery v zákonoch – môže sa úplne ľahko stať, že nám prefíkaní špekulanti zabránia predať vlastnú nehnuteľnosť.

Realitného makléra Petra už nebavilo len predávať byty, rozhodol sa pričuchnúť developerstvu. Neďaleko Trnavy si vyhliadol malú usadlosť, ktorú chcel zbúrať a na jej mieste postaviť novú nehnuteľnosť. Plány mu však prekazili podvodníci – krátko po oficiálnom zisku nehnuteľnosti poslali na katastrálny úrad sfalšovanú kúpno-predajnú zmluvu s návrhom na vklad.

Kataster všetky falošné dokumenty prijal a fiktívny prevod zapísal. Peter tak prišiel nielen o peniaze, ale aj o pozemok, pretože vyšetrovanie celého prípadu išlo do stratena. Svoje peniaze už nikdy viac nevidel.

Špekulanti a podvodníci bez chrbtovej kosti si vždy nájdu spôsob, ako sa priživiť na ľudskom nešťastí, nevedomosti či dôvere.

Ďalší poškodení zase vypovedali, že na svojich vlastníckych listoch majú vyznačené plomby. To v praxi znamená, že existujú nejaké okolnosti, na základe ktorých sa idú meniť alebo zapisovať k nehnuteľnosti určité práva. Pár dní po tom, ako dotknutí majitelia nehnuteľností zistili, že na ich bytoch sú vyznačené plomby, kontaktovali ich neznámi ľudia. Vedeli, že vlastníci chcú tieto nehnuteľnosti predať a za „nerobenie ďalších problémov“ požadoval od nich peniaze.

Prečítajte si tiež:
Preneste sa do starých čias spolu s Bradom Pittom a Leonardom DiCapriom vo filme Vtedy v Hollywoode

V prípade, že na katastri je na nehnuteľnosti plomba, stráca vlastník nad svojím majetkom kontrolu. Navyše sa predaj skomplikuje aj tým, že potencionálny kupujúci bude mať problémy pri vybavovaní hypotekárneho úveru. Bude totiž závisieť len na ochote banky, či schváli pôžičku na kúpu nehnuteľnosti, pokiaľ na nej visí plomba, ktorú nedokáže dôveryhodne vysvetliť.

Prípadným špekulantom nahráva do karát aj fakt, že sa vedia k údajom vlastníkov nehnuteľností veľmi ľahko dostať. Advokát Martin Endrödy pripomína, že tieto informácie sú verejne dostupné na stránkach www.katasterportal.sk. Údaje o kupujúcom môžu byť aj vymyslené.

Ako sa proti tomu brániť, príp. ochrániť?

Dozviete sa na ďalšej strane

„Ak by bol okresnému úradu, katastrálnemu odboru doručený návrh na vklad záložného práva, pričom by vlastník nehnuteľnosti, ktorá má byť zálohou, tvrdil, že on záložnú zmluvu nepodpísal, úrad by bol povinný vykonať dokazovanie,“ doplnila Šimková.

Majitelia sa môžu obrátiť aj na políciu. Avšak nie vždy to je ideálne riešenie. „Môže pre trestné stíhanie vyznačiť do poznámok vlastníckeho listu túto skutočnosť, čo tiež neuľahčí prevod prípadne financovanie cez bankový úver,“ upozornil Endrody.

Prečítajte si tiež:
Bratislavčan našiel počas prechádzky nález, z ktorého tuhne krv v žilách! Prípadom sa už zaoberá aj polícia

 

Zdroj: aktuality.sk

Foto: freeimageslive.com

 

 

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií