Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spojené štáty oznámili vojenskú pomoc Taiwanu v hodnote 345 miliónov dolárov, Čínu to má odradiť od útoku

Balík vojenskej pomoci bude zahŕňať aj prenosné systémy protivzdušnej obrany MANPADS.

29.7.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty v piatok oznámili vojenskú pomoc Taiwanu za 345 miliónov dolárov. Je to prvý veľký balík administratívy prezidenta Joea Bidena, ktorý čerpá z amerických zásob a je určený na pomoc Taiwanu čeliť Číne.

Protivzdušná obrana

Biely dom v oznámení uviedol, že balík bude zahŕňať obranu, vzdelanie a výcvik pre Taiwancov. Dvaja nemenovaní predstavitelia podľa agentúry AP uviedli, že Washington pošle prenosné systémy protivzdušnej obrany MANPADS, spravodajské a sledovacie kapacity, strelné zbrane a rakety.

Balík sa pridáva k vojenským kontraktom za takmer 19 miliárd dolárov na kúpu stíhačiek F-16 a ďalších významných zbraňových systémov, ktoré Washington schválil pre Taiwan.

Odradenie Číny od útoku

Americkí zákonodarcovia tlačili na Pentagon a Biely dom, aby poslali Taiwanu zbrane. Cieľom je pomôcť mu čeliť Číne a odradiť ju od zvažovania útoku tým, že poskytne Tchaj-peju dostatok zbraní, aby sa príliš zvýšila cena prípadnej invázie.

Čínski diplomati proti kroku Washingtonu protestovali. Zástupcovia Taiwanu v USA i taiwanské ministerstvo obrany ho privítalo ako dôležitý nástroj na podporu sebaobrany ostrova a znak záväzku Spojených štátov voči taiwanskej bezpečnosti.

Taiwan a Čína sa rozdelili počas občianskej vojny v roku 1949. Peking si však nárokuje Taiwan a tvrdí, že jeho zjednotenie s Čínou sa v prípade potreby bude musieť dosiahnuť aj silou.

Viac k témam: Americký prezident, Protivzdušná obrana, Taiwan, vojenská pomoc, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Spojené štáty oznámili vojenskú pomoc Taiwanu v hodnote 345 miliónov dolárov, Čínu to má odradiť od útoku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií