fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spoločenské miestnosti, stajne, kaplnky a dokonca aj vínne pivnice: Obrovské podzemné mesto malo kapacitu až 20 000 ľudí!

Máte tip? napíšte nám mailom

Ďalšie tajomstvo dávnej histórie bolo odhalené. A nájdené pritom úplnou náhodou!

Ľudia sú schopní neuveriteľných vecí. A tiež radi snívajú. Aj vy ste ako deti dumali o zázračnom svete za dverami vašej izby? Síce nevieme, o čom sníval tento turecký muž, musel sa však po svojom objave cítiť ako vo filme. Po tom, ako zbúral stenu vo svojej pivnici, odhalil dávno zabudnuté podzemné mesto Derinkuyu.

Zdroj: artFido.com

Kedy bolo mesto vytvorené?

Derinkuyu patrí s kapacitou 20 000 ľudí medzi najväčšie podzemné mestá na svete, je jedným z 200 takýchto miest vytesaných do vulkanickej skaly. S niektorými ho dokonca spája spleť podzemných chodieb dlhých niekoľko kilometrov.

Najväčšou zaujímavosťou je jeho hĺbka, ktorá dosahuje viac ako 76 metrov a vytvára ďalšiu otázku – ako mohli obyvatelia žijúci pod zemou fungovať?

Predpokladá sa, že mesto Derinkuyu bolo vysekané v 7.-8. storočí pred Kristom indoeurópskymi obyvateľmi. Po tom, ako prešli na kresťanskú vieru, začali do chodieb začleňovať aj kaplnky. Vedci sa domnievajú, že sa obyvatelia výstavbou podzemného mesta skrývali pred Rimanmi kvôli prenasledovaniu. 

Prečítajte si tiež:
Prvé múzeum hip-hopu v Bronxe: Hiphopová kultúra konečne získa domov

Neskôr, počas arabsko-byzantských vojen, sa mesto využívalo ako útočisko pre moslimských Arabov.

Zdroj: artFido.com

Život v podzemí

Hoci mesto nebolo ideálne pre klaustrofobikov, tieto staré kultúry sa život v ňom snažili urobiť čo najpohodlnejším. Dlhé hriadele s rozmermi až 54 metrov poskytli vetranie, zatiaľ čo veľké, okrúhle kamenné dvere s hmotnosťou do 1000 kg zabraňovali útočníkom vstup.

Okrem kaplniek na bohoslužby boli v meste objavené aj priestory pre hospodárske zvieratá a početné studne na zásobovanie pitnou vodou. Spoločenské miestnosti, stajne, dokonca aj vínne pivnice ukazujú na živú replikáciu bežného života pod zemou. A čo sa stalo s vyprodukovaným odpadom? Ten bol uložený v hrncoch a kedykoľvek bolo možné, prepravovaný nad zem.

Od roku 1965 je podzemné mesto Derinkuyu známym turistickým lákadlom v regióne. Síce je z 18 úrovní dostupných len 8, je to neuveriteľná príležitosť vidieť, ako sa človek dokázal prispôsobiť okolnostiam.

Zdroj: artFido.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií