fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Špongia, uterák či repelent. Všetky tieto produkty majú dátum spotreby! Viete, aký?

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj tieto vecí z domácnosti majú dátum spotreby!

Všetci kontrolujeme dátum spotreby na potravinách, ktoré kupujeme. Sme si však vedomí, že aj výrobky pre domácnosť majú svoju trvácnosť? Vieme, ako často treba meniť uteráky, obuv alebo autosedačky? Ak nie, tento článok nám v tom pomôže.

Z kúpeľne je vhodné vymeniť špongiu (mäkká huba) po dvoch týždňoch. Špongiu (farebná okrúhla) na umývanie by sme mali vymeniť po 6 mesiacoch. Sprcha je ideálne miesto na šírenie plesní a húb kvôli vlhkému prostrediu. Dajme si pozor, aby sme pomôcky na umývanie nepoužívali dlhšie, ako by sme mali, pretože potom môžu poškodiť nášmu zdraviu.

Uterák treba nahradiť po 1-3 rokoch. Uteráky používame niekoľkokrát do dňa. Zväčša sú vlhké a nechávame ich prirodzene vyschnúť samé. Vlhké uteráky vytvárajú vhodné prostredie pre rast baktérii. Mali by sme vedieť, že ak uterák zostane príliš dlho vlhký, časté pranie ho nezbaví baktérii. Práve naopak, baktérie sa násobia.

uteraky

Zubná kefka je ďalšou vecou z kúpeľne, ktorá má svoju spotrebnú dobu. Nemali by sme čakať dovtedy, kým budú štetinky úplne zničené, ale mali by sme meniť zubnú kefku každé 3 mesiace.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus je už u všetkých susedov. Na Slovensku sa nepotvrdil

Kefa na vlasy je pomôckou využívanou denne. Preto je dôležité ju dôkladne vyčistiť aspoň raz do týždňa. Z kefy sa postupne odlamujú časti a česanie nám môže spôsobiť bolesť alebo vytrhávanie vlasov. Mali by sme ju nahradiť po roku používania.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…

Aj tieto vecí z domácnosti majú dátum spotreby!

Z kuchynských produktov je dôležité dbať o čerstvosť potravín aj korenia, ktoré treba nahradiť po 1-3 rokoch. Korenie stráca po čase svoju chuť a arómu. Následkom môže byť to, že naše obľúbené jedlo bude chutiť trocha zvláštne. Mleté korenie by nemalo byť uchovávané dlhšie ako 6 mesiacov.

korenie

Mali by sme dbať aj na dátum spotreby múky. Vysoko kvalitná múka má spotrebu rok, múka z prvej triedy by sa mala spotrebovať do  pol roka.

Dezinfekčné prostriedky treba nahradiť po 3 mesiacoch. Používanie dezinfekčných prostriedkov dlhšie ako 3 mesiace, vedie k strate ich účinnosti.

Repelent proti komárom by sme mali vymeniť po 2 rokoch. Ak máme repelent dlhšie ako dva rok a chceme ho použiť, mali by sme na to zabudnúť, je to už zbytočné. Nehovoriac o tom, že niektorí citliví ľudia môžu mať vyrážky alebo alergické reakcie, ak si to strieknu priamo na kožu.

Prečítajte si tiež:
V Trnave postavili iglu bar

Tak čo, vedel si o týchto zaujímavostiach?

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons
Zdroj: dailyhealthgen.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií