fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spoznaj naše dejiny s týmto svetovým filmom!

Máte tip? napíšte nám mailom

Nový vojnový film prináša kvalitný pohľad na dejiny našej krajiny a zaujímavú spoluprácu českých hercov s jednou zahraničnou hereckou hviezdou! O aký film ide?

Film sa nazýva „Operácia Anthropoid“ a je podľa skutočných udalostí. Výnimočný dej približuje okolnosti tajnej vojenskej operácie Anthropoid, ktorá (keby nevyšla) mohla zmeniť chod svetových dejín. 

Reinhard Heydrich bol neslávne známy vysoko postavený nacista (hlavný strojca myšlienky „konečného riešenia“ židovskej otázky) a mal veľavravnú prezývku „pražský mäsiar“. Všetci v ňom videli obrovskú hrozbu – potenciálneho nástupcu Hitlera – a pokladali ho za tretieho najnebezpečnejšieho človeka Nemecka (1. bol Hitler a 2. bol Himmler). Spojenci v Londýne usúdili, že je potrebné ho zastaviť a zosnovali atentát na Heydricha. Vykonávateľmi boli dvaja vojaci československého odboja Jozef Gabčík  a Jan Kubiš. Vojaci sa ocitli v okupovanom území s minimom zbroje a zdrojov.

bundesarchiv_bild_146-1972-039-44_heydrich-attentat

Auto, v ktorom sa viezol Heydrich v osudný deň

Atentát skončil vážnym zranením Heydricha (a po pár dňoch aj jeho smrťou pravdepodobne na otravu krvi, no sú aj iné teórie – presná príčina nie je dodnes známa). Zabitie Reinharda Heydricha malo v druhej svetovej vojne celoeurópsky ohlas – išlo o jeden z mála úspešných atentátov na vysokopostaveného nemeckého príslušníka. Heydrichova smrť rozhnevala nacistov a ako trest pre obyvateľov Čiech určili zabitie 10 000 ľudí. Nakoniec padlo vyše 15 000 nevinných ľudí a nacisti vypálili aj dve dediny.  Neskôr sa, vďaka zrade, dostali aj k menám atentátnikov, prepadli ich a vojaci počas boja zahynuli. 

Tak to by boli dejiny v skratke, poďme k filmu. Vo filme hrá hlavnú postavu známy írsky herec – miláčik všetkých žien – Jamie Dornan (známy aj ako Christian Grey z filmu 50 odtieňov sivej). Zahral si jednu z hlavných postáv – Jana Kubiša. Po jeho boku sa objavil v úlohe Jozefa Gabčíka herec Cillian Murphy, ktorý je známy z filmovej trilógie o Batmanovi (od Christophera Nolana).

?????????????????
zdroj: style.iprima.cz

Film Operácia Anthropoid je dielom medzinárodnej spolupráce krajín Veľká Británia, Česko a Francúzsko.

 Pozrite si aj trailer k spomínanému filmu:

Zaujal Vás film? Operácia Anthropoid už čoskoro dorazí do kín, premiéru v slovenských kinách má naplánovanú na 13. októbra 2016.

 Zdroje: cine-max.sk, wikipedia.sk,

titulný obrázok: whysoblue.com

 –

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií