fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Správcovia národných parkov žiadajú ľudí, aby neoznačovali polohu na svojich fotkách

Máte tip? napíšte nám mailom

Označenie polohy na fotkách, ktoré ľudia zverejňujú po sociálnych sieťach, je nebezpečné. Nával turistov ničí vzácne bohatstvo. 

Nech sa už vyberieme kamkoľvek, do pár sekúnd o tom môžu vedieť všetci naši priatelia a známi. Stačí sa len pripojiť na internet a zverejniť fotografiu s označením aktuálnej polohy. Existuje aj mnoho influencerov, ktorí sú zameraní na cestovanie a popularizovanie prírodného a kultúrneho bohatstva z celého sveta. Ak chcú mať veľký dosah, musia nájsť také miesto, ktoré ešte nie je prebádané. 

Národný park Grand Teton

Stačí jedno malé označenie polohy na sociálnej sieti a o doteraz neznámom mieste vie zrazu celý svet. Kým niektorí sa len pozerajú na fotografie, nájdu sa stovky zvedavcov, ktorí si zbalia veci a vyrážajú za dobrodružstvom, aby si nádherný záber zvečnili sami.

View this post on Instagram

Wonderful experience teaching at @summitworkshops adventure photography clinic all week. If I had known something like this existed, I would have signed up as a student many years ago. Instead I probably took twice as long to learn half as much by quietly going it alone, learning through trial and error. • Here’s a pano I shot towards the end of the workshop while driving around with @bobridges. Excited to turn it into a wall print for our new house. (Prints on my website). • If you don’t know Bo, he’s a legendary surf, skate and extreme sports photographer. A raconteur, with more incredible stories than you can shake a stick at. Spending time with other workshop faculty like Bo was a real highlight, but also gave me a healthy feeling of imposter syndrome! All the other instructors were truly world class photographers. • Check out Summit’s many workshops taking place year-round if you want to up your photo game. It’s the longest running workshop series in the industry.

A post shared by Ted Hesser (@tedhesser) on

S návalom turistov sa aktuálne trápi Národný park Grand Teton v americkom štáte Wyoming. Doposiaľ išlo o tiché a pokojné miesto, no keď sem zavítal prvý turista a označil na sociálnej sieti svoju polohu, do Národného parku Grand Teton zrazu chceli vycestovať všetci. Turisti odchádzajú s fotografiami parku a toto čarovné miesto má na návštevníkov spomienku v podobe zničených chodníkov.  

Označenie polohy

K celej situácii sa vyjadril aj Brian Modena, člen organizácie pre cestovný ruch Národného parku Grand Teton. Tvrdí, že aj napriek tomu, že ide len o jedno malé označenie, pre park to predstavuje veľký problém. Protipólom označovania polohy je nový hashtag „nogeotag“. Ide o zozbierané fotografie nádherných miest v prírode, ale bez určenej polohy.  

View this post on Instagram

I want to be a Teton

A post shared by Maggie Duncan (@maggiebelly) on

Národný park Grand Teton ani zďaleka nie je jediné miesto, ktoré má problém s návalom turistov. Podobné situácie sa dejú aj v Juhoafrickej republike, ktorá láka najmä na možnosť vidieť mnohé zvieratá vo voľnej prírode. Aj preto sú na mnohých plotoch safari nainštalované tabule s varovnými nápismi, aby ľudia neoznačovali svoju polohu. Dôvod je jednoduchý. Vzácne zvieratá sú atraktívne nielen na fotografiách, ale aj pre pytliakov. 

Zdroj: Instagram

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií