Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Správny súd v Bratislave má nedostatok sudcov, niekoľkí úspešní uchádzači odmietli nastúpiť kvôli nízkemu platu (video)

Z plánovaných 44 sudcov ich pôsobí na Správnom súde v Bratislave iba 19, podľa Dubovcovej môže obsadenie voľných miest trvať aj dva roky. 

7.7.2023 (SITA.sk) – Mesiac po začatí jeho činnosti na Správnom súde v Bratislave pôsobí 19 aktívnych sudcov z plánovaných 44. Uviedla to dnes na tlačovej besede predsedníčka súdu Jannette Hajdinová s tým, že celkový počet sudcov preložených na súd je 23, avšak štyri sudkyne čerpajú materskú alebo rodičovskú dovolenku. Jedna z nich sa však na súd vráti už v auguste.

Nedostatočný plat

„Neustále sa snažíme obsadzovať a doobsadzovávať počet sudcov cez výberové konania,“ povedala Hajdinová s tým, že súd organizuje výberové konania aj pokiaľ ide o iných zamestnancov, napríklad vyšších súdnych úradníkov, asistentky, tajomníkov alebo IT pracovníkov.

Problémom v tejto oblasti sú však podľa nej nízke platové ohodnotenia.

„Už sa nám aj stalo, že tí úspešní uchádzači, ktorí sa umiestnili vo výberových konaniach na popredných miestach, odmietli nastúpiť práve z tohto dôvodu, že plat považovali za nedostatočný,“ zdôraznila predsedníčka súdu.

Podľa ministerky spravodlivosti Jany Dubovcovej je podobná situácia s personálom aj na iných súdoch.

227 žalôb za jún

„Pokiaľ ide o obsadzovanie voľných miest sudcov, tieto miesta sa obsadzujú veľmi dlho,“ povedala s tým, že obsadenie voľného miesta sudcu trvá od šiestich mesiacov do jeden a pol roka.

Za danej situácie bude podľa nej trvať približne dva roky, kým bude mať Správny súd v Bratislave navrhovaný plný počet sudcov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Hajdinová doplnila, že súd za prvý mesiac svojho fungovania prevzal od krajských súdov v Bratislave, Trnave a Nitre celkovo 5766 nerozhodnutých spisov.

„A za prvý mesiac jún už máme 227 nových žalôb,“ dodala.

Viac k témam: Sudcovia
Zdroj: SITA.sk – Správny súd v Bratislave má nedostatok sudcov, niekoľkí úspešní uchádzači odmietli nastúpiť kvôli nízkemu platu (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií