fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spravodajský web Meduza, ktorý je kritický voči vojne na Ukrajine, je podľa ruských úradov nežiaduci a predstavuje hrozbu

Meduza už je pritom označená za zahraničného agenta, čo oslabuje jej dôveryhodnosť, a musí sa takto označovať v textoch, ktoré zverejňuje.

Máte tip? napíšte nám mailom

26.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ruské úrady označili nezávislú spravodajskú webstránku Meduza za nežiaducu organizáciu. Je to najnovší krok štátnych orgánov zo série opatrení proti skupinám a publikáciám, ktoré sú kritické voči Rusku.

Nariadenie ruskej generálnej prokuratúry uvádza, že aktivity Meduzy, ktorá sídli v Lotyšsku, „predstavujú hrozbu pre základy ústavného poriadku a národnej bezpečnosti Ruskej federácie“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Médium je kritické voči ruskej vojne na Ukrajine. Rozhodnutie sa týka konkrétne organizácie Medusa Project, ktorá je vydavateľom Meduzy.

Meduza už je pritom označená za zahraničného agenta, čo oslabuje jej dôveryhodnosť, a musí sa takto označovať v textoch, ktoré zverejňuje. Na základe zákona z roku 2015 Rusi s väzbami na zahraničné organizácie označené za nežiaduce čelia pokutám a väzeniu.

Obvinili aj vydavateľa Mediazony

Vo štvrtok tiež vydavateľa webu Mediazona, ktorý informuje o právnom systéme a presadzovaní práva, Pjotra Verzilova obvinili v neprítomnosti zo šírenia falošných a očierňujúcich informácií o ruskej armáde.

Verzilova obvinili pre príspevky na sociálnych sieťach o meste Buča pri Kyjive, kde po stiahnutí sa ruských vojakov našli stovky zabitých civilistov.

Prečítajte si tiež:
Krajiny na juhu Európy v dôsledku vlny horúčav zápasia s lesnými požiarmi, oheň vyčíňa aj v Turecku

Ruský vyšetrovací výbor podľa štátnej tlačovej agentúry Tass vyhlásil, že Verzilov „vytvoril skutočnú hrozbu vytvorenia falošného názoru medzi občanmi o cieľoch a zámeroch špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine“.

Sacharovovo centrum musí preč

Úrady v Moskve vo štvrtok zas nariadili ľudskoprávnemu Sacharovovmu centru, aby vyprázdnilo priestory, v ktorých sa nachádza.

Vysťahovanie súvisí s decembrovým rozšírením zákona o zahraničných agentoch, ktorý zakazuje štátnu podporu organizáciám označeným ako agenti.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, web Mediazona, web Meduza
Zdroj: Webnoviny.sk – Spravodajský web Meduza, ktorý je kritický voči vojne na Ukrajine, je podľa ruských úradov nežiaduci a predstavuje hrozbu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií