fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Správy o zapojení slovenských vojakov do konfliktu na Ukrajine sú lož, podľa Majera nejde o žiadnu tajnú operáciu

Dokument šíriaci sa internetom je zámerne nesprávne interpretovaný, v skutočnosti ide o zapojenie slovenských vojakov do asistenčnej misie EÚ v prospech Ukrajiny, nie na Ukrajine, vysvetlil rezort obrany.

Máte tip? napíšte nám mailom

23.2.2023 (SITA.sk) – Ministerstvo obrany (MO) SR upozorňuje na šírenie nepravdivých škodlivých dezinformácií, ktoré sa týkajú údajného chystaného zapojenia slovenských vojakov do konfliktu na Ukrajine. MO SR upozornilo, že je to lož.

Rezort obrany spresnil, že tentokrát ide o oficiálne tlačivo na internete so zámerne nesprávnou interpretáciou, čím sa snažia rôzne motivované osoby pretlačiť nepravdivú informáciu. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Zneužívanie situácie na rozvrat spoločnosti

„V skutočnosti dokument s návrhom na ´vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl (OS) SR do asistenčnej misie Európskej únie pre Ukrajinu…´ pojednáva o zapojení slovenských vojakov do asistenčnej misie EÚ v prospech Ukrajiny, nie na Ukrajine,” upozornil rezort a zároveň dodal, že o tejto misii informovali ešte 22. decembra minulého roku, a tiež otvorene a pravidelne informujú o jej priebehu.

MO SR informovalo napríklad aj o počte ukrajinských občanov, ktorým OS SR takýmto spôsobom poskytli základný vojenský výcvik na území SR.

„Odmietam zneužívanie skutočných vlastencov – príslušníkov OS SR na plnenie zjavne protištátnych záujmov, ako napríklad rozvrat spoločnosti či nedôveru v rozhodnutia štátu. Tu už nejde o fazuľky ale o bezpečnosť Slovenskej republiky a medzinárodný kredit ako zodpovedného partnera a spojenca,“ zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď.

Prečítajte si tiež:
Pri informáciách o korupcii ľudia najmenej dôverujú politikom. Komu teda veria a ako vidia situáciu od posledných volieb?

Nejde o žiadnu tajnú operáciu

EÚ už na jeseň minulého roku oznámila vytvorenie svojej asistenčnej misie pre Ukrajinu, ktorá je zameraná na výcvik ukrajinských síl, aby sa mohli brániť voči ruskej agresii. „Výcvik ale prebieha na území EÚ, a nie na Ukrajine,” dodal rezort.

„Slovensko deklarovalo zapojenie do tohto výcviku, a teda aj do tejto misie už vtedy a opakovane, takže nejde o žiadnu novinku. Aby sa tak stalo, je k tomu potrebné vládou a parlamentom schváliť mandát, s ktorým súvisí zdieľaný dokument. Takže žiadna tajná operácia ani nič podobné, len normálny legislatívny postup v súlade s našimi predošlými vyjadreniami,“ potvrdil štátny tajomník MO SR Marian Majer.

Klamstvá a strašenie politikov

MO SR zdôraznilo, že žiadne zaťahovanie slovenských vojakov do konfliktu nebude, nie je a neexistuje, a preto odmieta reagovať na klamstvá a strašenie, napríklad aj zo strany politických predstaviteľov, obzvlášť tých, ktorí boli právoplatne odsúdení za extrémizmus.

„Nebudeme sa podieľať na strašení ľudí tak, ako to bolo pri neexistujúcej mobilizácii, jadrových zbraniach a znásilňovaní slovenských žien na Sliači,” uzavrelo MO SR.

Prečítajte si tiež:
Mikulec sa chce zbaviť starých vrtuľníkov Mi-171, ich výmena vyjde štát na približne 25 miliónov eur

Viac k témam: Hoaxy, rusko-ukrajinský konflikt, Slovenskí vojaci, Vojenský výcvik
Zdroj: SITA.sk – Správy o zapojení slovenských vojakov do konfliktu na Ukrajine sú lož, podľa Majera nejde o žiadnu tajnú operáciu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií