fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Spýtaj sa vašich. Predstavujeme vám unikátny projekt pripomínajúci udalosti z Augusta ’68

Máte tip? napíšte nám mailom

Projekt Spýtaj sa vašich, ktorý sa interaktívnou formou snaží vytvoriť živý pamätník udalostí 21. augusta 1968, bude mať tri časti.

Dokument, ktorý vznikol v koprodukcii RTVS, webstránka projektu a aj séria premietaní spojených s diskusiami.

Na utorkovom brífingu v Bratislave o tom informovali autorky projektu.

“Cieľom všetkých foriem prezentácie je priniesť príbehy obyčajných ľudí, ktorí majú na tieto dni silnú spomienku,” ozrejmili autorky koncept celého diela. “Chceme vytrhnúť tieto zásadné udalosti z učebníc dejepisu a zasadiť ich do kontextu histórie rodín, ľudských osudov a pohnútok, ktoré našu krajinu formujú dodnes,” dodali.

“Polhodinový dokument bude mozaikou výpovedí, ktoré som vyzbierala od ľudí po celom Slovensku a aj od tých, čo po 21. auguste 1968 odišli do emigrácie,” spresnila o filmovom diele jeho režisérka Barbora Berezňáková. Dokument bude mať premiéru 20. augusta o 20.10 h na Dvojke RTVS.

Pozrite si trailer dokumentu. ↓

Webstránka www.spytajsavasich.sk bude spustená k 21. augustu.

V duchu svojho názvu bude vyzývať verejnosť, aby zbierali a pridávali spomienky na August ’68 prostredníctvom autentických textov, fotografií a audionahrávok. “Napriek tomu, že web ešte nie je spustený, už od ohlásenia projektu na začiatku júla nám prichádzajú spomienky pamätníkov a ich detí na e-mail a facebookovskú stránku projektu,” prezradila Pavlína Morháčová, spoluautorka námetu i grafická dizajnérka filmu a webu.

Prečítajte si tiež:
Obľúbili si ju dospelí, deti i policajti: kobyla Jenny sa sama prechádza ulicami Frankfurtu už 14 rokov. Čo je za tým?

Séria premietaní sa začne 20. augusta o 21. h v Bratislave na stenu obchodného domu na Kamennom námestí“Ide o staršiu časť budovy obchodného domu, ktorá bola otvorená práve v roku 1968,” vysvetlila Eva Vozárová. Má na starosti PR a produkciu projektu. “Necelý polhodinový dokument pustíme niekoľkokrát. Chceli sme, aby čas projekcie čo najviac korešpondoval s časom, kedy na územie Československa vstúpili vojaci Varšavskej zmluvy,”priblížila.

V deň bratislavskej projekcie sa uskutoční premietanie i v Banskej Štiavnici, Košiciach, Zvolene a Spišskej Novej Vsi. V nasledujúcich týždňoch sa bude dokument premietať v ďalších slovenských mestách. Potvrdených sú približne dve desiatky miest. Autori majú ambície uskutočniť projekcie spojené s diskusiou aj v školách.

Projekt Spýtaj sa vašich by mal pokračovať aj v budúcom roku. Na 50. výročie Augusta ’68 by malo v rovnakom duchu nadviazať 30. výročia Novembra ’89.

Zdroj: http://www.teraz.sk/kultura/projekt-spytaj-sa-vasich-pripomenie/341264-clanok.html

Foto: https://u.smedata.sk/blog/article/2/48/488902/488902_article_photo_bratislava_900x.jpeg?r=27bp (ilustračné, legendárna fotografia Ladislava Bielika)

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií