fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neštítia sa ničoho: Slovenskí stáčači dajú dole aj 400 000 km

Máte tip? napíšte nám mailom

Stáčanie kilometrov je na Slovensku trestné, no aj tak sa realizuje vo veľkom. Slovenské cesty brázdi veľké množstvo ojazdených vozidiel. Sú totiž cenovo dostupnejšie a ročne tvoria až 50 % predaných áut. Bohužiaľ, často sa stáva, že kupujúci skončí v rukách podvodníkov, ktorí v tomto biznise “točia” milióny eur. Dôverčivý zákazník tak zostane bez peňazí a často aj bez pojazdného auta. Dôležité preto je poriadne si overiť, čo kupujete, aj keď sa jazdenka môže zdať na prvý pohľad úplne v poriadku. Jednou z najčastejších praktík podvodníkov je práve zakázané stáčanie kilometrov. 

POZOR, doklady môžu byť sfalšované

Skúsení podvodníci s jazdenými vozidlami majú v rukáve nejedno eso, ktoré zneužijú na výrazné nadhodnotenie ceny. Jazdené auto, ktoré ste si našli v bazáre alebo na internete, môže vyzerať ako nové, doklady sa zdajú čisté, interiér vyleštený. Avšak prípady, kedy sa noví majitelia jazdeniek dostanú do problémov, pribúdajú každý deň.

„Nie je nič nezvyčajné, že vo finále má podvedený človek namiesto vozidla, ktoré mu malo slúžiť ešte niekoľko rokov, takmer nepoužiteľný a ďalej nepredajný vrak,“  hovorí predseda Asociácie overovateľov vozidiel (AOV) Jozef Knopp. Medzi najčastejšie podvody, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť až k nehodám priamo na vozovke, patrí okrem falšovania dokladov či nepriznaného lízingu práve stáčanie kilometrov.

Zlodej áut: Chcel som s tým skončiť, no potom som ukradol auto riaditeľovi banky (ROZHOVOR)

Laik to nezistí

Aj keď je stáčanie kilometrov podľa zákona trestné a podvodníkovi hrozí pokuta až do výšky 100-tisíc eur, je náročné o takomto konaní spätne získať dôkaz. Podľa dát AOV má 60 – 80 % jazdeniek stočené kilometre, napriek tomu podvodníci v trestnoprávnej rovine unikajú spravodlivosti.

„Aby došlo k zmene stavu kilometrov, podvodníkovi sa stačí pripojiť cez diagnostiku k vozidlu. Na to nepotrebuje elektronický občiansky preukaz alebo overený podpis,“  vysvetľuje špecialista z AOV, prečo je veľmi náročné vyvodiť z takéhoto konania právne dôsledky. Nie je totiž nemožné zistiť, či boli kilometre stočené, no to, kto ich stočil, je ťažké dokázať. Obvinený pred súdom môže povedať, že vozidlo bolo v servise a asi tam nechtiac niečo zmenili. Aby bol páchateľ odsúdený, musia mu vinu dokázať. To však nie je možné, pokiaľ sa podvodník sám neprizná, čo sa asi nestane.“  Napríklad na stránke www.zdruzenie-sova.sk môžete podľa VIN vozidla zistiť či sa vaše vozidlo nenachádza medzi podozrivými  na manipuláciu s tachometrom. Pri prehľade počtu stočených kilometrov nejednému padne sánka. Kým niekto stočí 20-50 tisíc, iní sa neštítia a stočia aj 400 tisíc kilometrov, a tak auto zo 495-tisíc najazdenými kilometrami má zrazu 95-tisíc.

Prečítajte si tiež:
"Ženy, ste skutočne hlúpe, ak pracujete," tvrdí zlatokopka, ktorá si život s chudobným nevie predstaviť

Autičkári prešli na dovoz áut

,,Veľa autičkárov, ktorí sa predtým živili kradnutím áut, prešlo na dovoz zo zahraničia. Je to ďaleko lepší biznis, keď ukradnuté auto predali len za 2000 eur, teraz zarobia omnoho viac. V zahraničí sa predávajú autá z lízingu formou dražby, oni ho kúpia za 3000 eur. Najviac sa takéto autá nakupujú práve z Talianska, kde má auto najazdených 250 000 kilometrov, stočia kilometre ešte pred dovozom a prichádza sem so 120-tisíc kilometrami.Za auto pýtajú 8000 eur a hneď majú zarobených 5000-tisíc. Keď si predstavíte, že mesačne predajú 10 áut…”  Poisuje Štefan Farkaš z občianskeho zduženia HAKA

stáćanie kilometrov

zdroj: zdruzenie-sova.sk

Kľúčom je prevencia

Najefektívnejšia je preto prevencia. Auto si môžete overiť nasledovnými spôsobmi:

  • Overiť ho môžete na  www.overenie-vozidla.sk,  na tejto stránke vám za drobný poplatok, zistia nielen počet kilometrov, ale aj iné detaily, napríklad, či na vozidle nie je exekúcia, či nebolo havarované alebo kradnuté. 
  • Preveriť klasickú alebo elektronickú servisnú knižku (musí byť priložená k vozidlu) v autorizovanom servise, aby sa potvrdila správnosť údajov.
  • Ubezpečiť sa, že vozidlo má všetky atesty o vykonanej STK a EK.
  • Napojiť vozidlo na diagnostiku, kde sa ukáže stav kilometrov (najlepšia je odborná diagnostika v spolupráci s kvalitným mechanikom, za čo sú však poplatky).
  • Ak ide o lacnejšie vozidlo (napr. vo výške 5 000 eur), viac sa oplatí využiť služby na mechanické overenie. Technik na základe skúseností totiž zistí, či vozidlo vôbec môže mať uvádzaný stav kilometrov.
  • Skontrolovať si kilometre môžete aj na zdruzenie-sova.sk

Aj keď pre laika môže byť takmer nemožné určiť, či automobil má stočené kilometre, odborníci to dokážu pomerne ľahko. Nové autá sú vybavené prístrojmi, vďaka ktorým vie technik overiť, či sa s kilometrami manipulovalo (intervaly výmeny oleja, vypaľovanie DPF filtra a pod.). Farkaš dopĺňa: ,,hodnota vozidla po stočení kilometrov sa rapídne zvýši.”

Boli ste oklamaní – čo s tým?

Napriek pribúdajúcemu množstvu rád a informácií o hrozbách „stočeniek“, počet takýchto prípadov neklesá. „Podľa našich čísel si 9 z 10 ľudí kúpi auto naslepo, bez overenia. Kupujúci šetria na nesprávnom mieste a namiesto toho, aby si zaplatili pár eur za overenie vozidla, radšej kúpia stočenku,“  hovorí zo skúseností Jozef Knopp z Asociácie overovateľov vozidiel, ktorá takéto služby ponúka.

Prečítajte si tiež:
Túžite po väčších prsiach, no nechcete ísť pod skalpel? Riešením je toto tričko

Pokiaľ teda prevencia zlyhá a chcete konať, ostáva vám obrátiť sa na advokáta. Právnik JUDr. Andrej Ficek poukazuje na paragrafy 597 a 599 Občianskeho zákonníka, ktoré hovoria, že ak dodatočne vyjde najavo chyba, na ktorú predávajúci neupozornil, kupujúci má právo vyjednať primeranú zľavu. Ak sa v dôsledku toho vec stáva nepoužiteľnou, má taktiež právo od zmluvy odstúpiť. Advokát odporúča písomne oznámiť predávajúcemu, že ste zistili stáčanie kilometrov a že vás na túto skutočnosť neupozornil, čím mu vznikla zodpovednosť za škody. Môžete napríklad žiadať zľavu z ceny (rozdiel v hodnote auta so skutočnými kilometrami a tými, ktoré boli na tachometri v čase predaja).“

To, či sa podvodník k svojmu podvodu prizná, si asi každý domyslí. „Ak odmietne prijať svoju zodpovednosť, môžete podať žalobu na súd,“ dopĺňa právnik. Na súde je však dobré mať pri sebe odborný posudok o presnom počte najazdených kilometrov. JUDr. Andrej Ficek dodáva, že ak by sa preukázal úmysel predávajúceho obohatiť sa na úkor druhého, teda že vedel o stočených kilometroch a skutočnosť zamlčal, išlo by o trestný čin. „To by však bolo predmetom dokazovania orgánov činných v trestnom konaní,“  uzatvára advokát. Je preto lepšie si auto pred kúpou jednoducho overiť a vyhnúť sa zbytočným, časovo aj finančne náročným, komplikáciám.

 

PODCAST: Štefan Farkaš z HAKA prezradil, ktoré značky áut sú na Slovensku najkradnutejšie

Máte otázky? Napíšte nám na INFO@KLOCHER.SK alebo do kometára.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií