Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Stalking ničí život. Ako spoznáte, že ste jeho obeťou?

Stalking poznáme najmä z filmov a zo života slávnych osobností, ktoré  prenasledujú ich fanúšikovia. Žiaľ, stretnúť sa s ním môže naozaj každý a môže byť veľmi nebezpečný.

Stalking je u nás trestný čin

Ako sa dá stalking charakterizovať? Je to nebezpečné prenasledovanie nejakej osoby. Stalker prejavuje abnormálny a nezdravý záujem o nejakého slávneho alebo blízkeho človeka. Môže to byť každý z nás, nezáleží na veku ani na pohlaví. Môže sa začať celkom nenápadne a sprvu to nebezpečne nevyzerá. Časom sa však zo záujmu stáva opakované, dlhodobé a nepríjemné obťažovanie. Zahŕňa telefonáty, sms správy, emaily, vyhrážky ublížením na zdraví alebo smrťou a sledovanie, čím stalker vo svojej obeti vyvoláva čoraz väčší strach. V dôsledku toho sa jej kvalita života znižuje a bojí sa ísť von alebo dvíhať telefón. Na Slovensku je stalking trestný čin nebezpečného prenasledovania a potrestaný môže byť aj väzením.

Stretnúť sa s ním môže každý

Stalking narúša súkromie človeka a predstavuje značnú psychickú záťaž. Stalker môže byť bývalý partner, tvrdohlavý ctiteľ, sexuálny útočník či prenasledovateľ s psychickými problémami. Prenasledovanie sa najčastejšie objavuje v mileneckých, partnerských, susedských či pracovných vzťahoch,  ale veľmi známe je aj vo svete celebrít. Stalker sa snaží dostať do života svojej obete a získať si ju len pre seba. Môže byť citovo labilný, žiarlivý, neschopný vnímať realitu. Jeho túžbou je kontrolovať a ovládať život svojich vyvolených a neštíti sa ani agresivity a fyzických útokov. V niektorých prípadoch to končí tým najhorším možným spôsobom – smrťou.

Obete to nemajú jednoduché

V dnešnej dobe sú živnou pôdou pre stalking aj sociálne siete. Zverejňujeme tam fotografie, informácie o dovolenkách alebo životných udalostiach. Stalker má k mnohým údajom omnoho jednoduchší prístup a dokáže ich ľahšie využiť. Svoje obete kontaktuje emailami, správami, esemeskami alebo telefonátmi. Postupne sa k nemu pridáva prenasledovanie. Cesta do práce, do školy, vynesenie smetí, nákupy či venčenie psa sú pre stalkera ideálne. Obeť si ho nemusí ani všimnúť. Pridať sa môžu slovné útoky a vyhrážky, poškodzovanie majetku alebo nakoniec fyzické napadnutie. Dôsledkom takéhoto konania sú psychické problémy, stres, depresie, úzkosť, poruchy spánku a stravovania, sociálne problémy, postupná sociálne izolácia.

Stalking ničí život. Ako spoznáte, že ste jeho obeťou?
Pixabay.com

Ako si pomôcť?

V prípade, že sa stanete obeťou stalkera, čaká vás ťažká cesta. Môžete kontaktovať políciu v prípade, ak sa bojíte o svoj život. Prerušte so stalkerom všetky kontakty a nereagujte na žiadne jeho správy. Môže to byť ťažké, ale správy aj emaily si pre istotu ukladajte, aby ste ich mohli ukázať polícii. Nechoďte von sami a tiež sa vyhnite miestam, kde by ste agresora mohli stretnúť. Na sociálne siete nepridávajte žiadne informácie a predovšetkým nie miesta, kde sa nachádzate, alebo kam by ste chceli ísť. Možno budete musieť zmeniť niektoré návyky, napríklad cestu do školy, miesta, kde nakupujete alebo obľúbené kaviarne a reštaurácie. Pamätajte si, že to netreba podceniť, pretože stalking nemusí pominúť len tak.

Stalking ničí život. Ako spoznáte, že ste jeho obeťou?
sme.sk

Prečítajte si tiež:

Nebezpečná citová závislosť: Ako sa z nej dokážete vymaniť?

Zdroj: pravnelisty.sk  fitastyl.sk elitedate.sk  partnerske-vztahy.sk  eduworld.sk  spoznajmesa.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií