fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Na Slovensku sa nakrúca hraný film STAND UP, road movie s populárnymi komikmi

Uvidíme Hudáka, Szatmáryho či Gorduliča

Máte tip? napíšte nám mailom

Na Slovensku – v Bratislave a vo Zvolene – sa v týchto dňoch nakrúca film s názvom STAND UP.

Slovenský režisér dlhodobo žijúci v USA Juraj Bohuš prináša príbeh Miša, ktorý má svoj životný sen – stať sa úspešným stand-up komikom. Cesta k jeho naplneniu mu však prinesie výzvy, na ktoré nebol vopred pripravený.

V hlavnej postave sa predstaví Ondrej Kovaľ, v road movie sa objavia aj populárni standupisti Mišo Szatmáry, Tomáš Hudák aj Ján Gordulič. Premiéra je naplánovaná na rok 2020.

Pokusy o stand-up vystúpenia na Slovensku poskytujú výbornú metaforu nielen mojej skúsenosti, ale aj súčasného stavu slovenskej spoločnosti.

Koprodukcia s USA

„Práve spojenie intímneho príbehu zasadeného do konkrétneho lokálneho prostredia a univerzálnej témy hľadania vlastnej identity je pre mňa tým zaujímavým motívom nakrútiť tento film,” povedala producentka Katarína Krnáčová zo spoločnosti Silverart. „Rozhodli sme sa tento film vyrobiť s nízkym rozpočtom a v neobvyklej spolupráci s USA. Napriek nízkemu rozpočtu plánujeme vstúpiť do zahraničnej koprodukcie, prínos ktorej vidíme nielen v podpore samotnej  produkcie a postprodukcie filmu, ale najmä v následnej distribúcii v danej krajine,” dodala.

Prečítajte si tiež:
TOP filmy, natočené podľa skutočnej udalosti (1. časť)
Zdroj: Tomáš Halász

Juraj Bohuš je vyštudovaný filmár, absolvent VŠMU, ktorý posledných 20 rokov prežil v USA. Pred 15 rokmi sa stal profesorom na filmovej škole Webster University. „Pokusy o stand-up vystúpenia na Slovensku poskytujú výbornú metaforu nielen mojej skúsenosti, ale aj súčasného stavu slovenskej spoločnosti. Počas rokov, ako som navštevoval môj rodný kraj, mi nedalo nevšimnúť si, ako sa moje mesto a krajina, v ktorej som vyrastal, menila s príchodom a vzostupom kapitalizmu,” povedal Juraj Bohuš. Hovorí o sebe, že v Spojených štátoch sa stal cudzincom hľadajúcim šťastie a na Slovensku navrátilcom hľadajúcim porozumenie.

Za kamerou stojí Juraj Chlpík.

„Verím, že nadhľad, ktorý autorovi poskytuje jeho dlhoročné pôsobenie v zahraničí, zabezpečí svieže a odľahčené spracovanie zložitej témy a prinesie do príbehu autentický humor. Zároveň sa dokáže pozrieť na svoju rodnú krajinu iným pohľadom, z odstupu. Tak môže ponúknuť jedinečnú perspektívu na našu spoločnosť nielen slovenskému, ale aj zahraničnému publiku,” dodala producentka.

Aj známi herci, aj známi standupisti

Hlavné postavy stvárnia Ondrej Kovaľ a Zuzana Norisová, vo vedľajších postavách uvidíme aj Szidi Tobias a Adyho Hajdu. Vo filme sa objavia aj populárni standupisti: Mišo Szatmáry, Tomáš Hudák, Matej Adámy, Simona Salátová, Jakub Gulík alebo aj Ján Gordulič.

Prečítajte si tiež:
Do kín prichádza HOROR s hviezdnym obsadením. V hlavnej úlohe Frankenstein a jeho sluha Igor
stand up film
Vo filme uvidíme aj známych standupistov. Zdroj: Tomáš Halász

Mišo sa rozhodne opustiť stabilné denné zamestnanie, aby si mohol splniť svoj sen – stať sa prvým profesionálnym stand-up komikom na Slovensku. Jeho plány mu naruší neohlásená návšteva netere z USA. Spoločne sú nútení vybrať sa na jeho prvé turné po slovenských mestách. Počas neho postupne obaja zisťujú, že cesta im prináša výzvy, na ktoré neboli vopred pripravení.

stand up film
Mišo opustí stabilné zamestnanie, aby si mohol plniť sen. Zdroj: Tomáš Halász

Film vzniká v producentskej spoločnosti Silverart, projekt bol podporený Audiovizuálnym fondom v r. 2018 v rámci výzvy minimal. Dielo bude dlhometrážnym debutom autora a režiséra Juraja Bohuša. „Na podporu filmu v krajine jej vzniku sa následne pripoja súkromné zdroje zo strany amerického partnera a aj zo Slovenska a Česka. Veľkú časť z prípravných a produkčných prác sme pokryli aj vlastnými vkladmi producentky, režiséra filmu a jeho domovskej scény – Webster University (USA),” spresnila Katarína Krnáčová.

Zdroj: TS

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií