fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Staňte sa silnou osobnosťou vďaka reči tela

Máte tip? napíšte nám mailom

Reč tela

Reč tela posunie vaše vystupovanie na novú úroveň. Je to hotová veda. Mnohí analytici sa zhodujú na obrovskej váhe tejto špeciálnej zručnosti pri celkovom dojme z vystupovania. Ak chcete posunúť svoje sociálne schopnosti na nový level, tento článok je tu presne pre vás.

V prvej časti si povieme o najhlavnejších signáloch reči tela pomocou rúk. Poďme na to:

1. Dotyk

Dotknite sa niekoho celou dlaňou a dáte mu najavo, že sa v jeho spoločnosti cítite dobre, ste si blízki a vzájomný fyzický kontakt je pre vás potešením. Teplo z vašej ruky môže človeku dodať energiu a zbaviť ho stresu, ktorý z vás možno pociťuje. Zbližuje to. Ak sa niekoho zdráhate dotknúť, resp. sa dotýkate iba jemne, kúskami prstov, dávate mu najavo, že si nie ste príliš blízki, alebo vám ukazuje nepokoj, či už z vás alebo z nejakých iných vplyvov.

2. Otvorené dlane

S týmto javom sa najčastejšie stretávame u predstaviteľov cirkvi. Naznačujú dôveryhodnosť, otvorenosť, jednoducho psychologický jav.

index

3. Otvorené dlane smerom dole

Naznačujú autoritu, kontrolu nad situáciou, nadradenosť.

Prečítajte si tiež:
Sú vysokoškoláci zodpovednejší? Pozrite, čo ukazuje prieskum

4. Ruky za chrbátom

Pre mužov znamená sebavedomý postoj, ukazujúc hruď. Niektorí ľudia sa však v tejto polohe cítia veľmi nepohodlne, akoby boli nahí.

5. Zaťatá päsť

Môže to znamenať intenzívne sústredenie, spevnenie tela, nervozitu, ale aj nepohodlie. Sami viete, kedy zatínate päste, skúste si spomenúť! Často znamenajú aj agresivitu a nenávisť, symbol sily a vzdoru.

6. Ruka na srdce

Človek tým dáva najavo, že chce byť prijatý alebo pochopený. Často sa s týmto gestom stretávame pri ďakovných rečiach alebo príhovoroch.

7. Sekanie rukou

Naznačuje veľké presvedčenie rečníka, tvrdohlavosť a istotu v tom, čo hovorí. Rázny postoj k téme doplnený agresívnym sekaním ruky pridáva prednesu na vážnosti.

8. Ukazovanie prstom

Pri rozhovore medzi ľuďmi naznačuje veľkú dominanciu, aroganciu, nadradenosť. Preto to môžme často vidieť pri konfrontácii rodič-dieťa, učiteľ-dieťa, kedy poučuje, snaží sa pôsobiť silnejší. Z tohto gesta cítiť veľká agresivita a hlavne u malých detí pôsobí veľmi agresívne a urážlivo.

9. Trenie rúk

Znázorňuje nedočkavosť, vzrušenie pred dorazením niečoho, na čo čakáme. Trenie rúk vo všeobecnosti uvoľňuje stres, takže nám to pomáha prekonať stav nadšenia. Podobný prípad je “pukanie” kĺbov prstov, s tým sa často stretávame u mužov pripravených do akcie.

Prečítajte si tiež:
Stavebná revolúcia si TY! Študuj stavebníctvo na SF STU v Bratislave

10. Ruky na “štýl Merkelová”

Ruky sú spojené iba bruškami prstov, poznáme to hlavne z politických diskusií, z šachových partií a podobne. Človek týmto gestom, ktoré najčastejšie môžeme vidieť u nemeckej kancelárky, dáva najavo istotu, presvedčenie o tom, čo hovorí a obrovskú silu.

Angela_Merkel_Juli_2010_-_3zu4

11. Ruky vo vrecku

Ruky vo vreckách ukazujú nezáujem, nedôveru a nechuť. O človeka, s ktorým ste prvýkrát a jeho ruky sú stále “vo vačku”, musíte silno bojovať, získať si jeho priazeň.

Prečo je to, ale dôležité? Niekto vám môže bez problémov klamať a nemáte to ako zistiť. Sledujte jeho reč tela. Jeho gestá. Mnohokrát vám ľudia chcú niečo naznačiť svojím telom, no neviete to dešifrovať. Zlepšujte svoje schopnosti a budete naozaj dobrým poslucháčom aj rečníkom!

Dúfam, že vás prvá časť seriálu o reči tela niečim obohatila a zaujala natoľko, že si ďalší diel schuti prečítate.

Autor: Patrich Ondrejech

Foto: en.wikipedia.org, www.flickr.com

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií