fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Staráte sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa? Žiadosť o príspevok na opatrovanie si už môžete podať skôr

Rodiny s ťažko zdravotne postihnutými deťmi tak budú môcť plynule prejsť z poberania rodičovského príspevku na príspevok na opatrovanie.

Máte tip? napíšte nám mailom

1.5.2023 (SITA.sk) – Osoby starajúce sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa budú môcť od mája požiadať o príspevok na opatrovanie ešte pred tým, ako toto dieťa dovŕši šesť rokov veku, najskôr však tri mesiace pred ukončením rodičovskej dovolenky.

Vyplýva to z novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia od skupiny poslancov NR SR za hnutie OĽaNO, ktorá nadobúda účinnosť od 1. mája tohto roka.

Plynulý prechod

Rodiny s ťažko zdravotne postihnutými deťmi tak budú môcť plynule prejsť z poberania rodičovského príspevku na príspevok na opatrovanie.

Do konca apríla bolo možné osobe s ťažkým zdravotným postihnutím vypracovať komplexný lekársky posudok na priznanie peňažného príspevku na opatrovanie až po ukončení rodičovskej dovolenky, teda až po dovŕšení šiesteho roku veku dieťaťa.

Obdobie neistoty

Podľa predkladateľov to však vytvára neistotu a v období, kým je dokončené posúdenie, rodina zostáva bez finančnej podpory, čo môže trvať dva až tri mesiace.

Podľa schválenej novely zákona môže rodič dieťaťa s ťažkým zdravotným postihnutím požiadať o príspevok vopred, ešte v období trvania rodičovskej dovolenky, pričom príspevok na opatrovanie mu bude štát vyplácať až po ukončení rodičovskej dovolenky.

Prečítajte si tiež:
Slovenská inovačná a energetická agentúra na ITAPA EXPO predstaví technológie na znižovanie energetickej závislosti

Viac k témam: Príspevok na opatrovanie
Zdroj: SITA.sk – Staráte sa o ťažko zdravotne postihnuté dieťa? Žiadosť o príspevok na opatrovanie si už môžete podať skôr © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií