fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Starnutie je už minulosťou: Vedci poznajú liek, ktorý môže omladiť aj vás!

Máte tip? napíšte nám mailom

Hoci je prirodzenou súčasťou života, bránime sa mu. Ak sa proti veku usilujete bojovať rôznymi krémami proti vráskam, skôr či neskôr vás čas aj tak dobehne. Vedcom sa však podarilo nájsť liek proti starnutiu. O čo presne ide?

Zdá sa, že liek na starnutie konečne existuje! Vedci už údajne našli spôsob ako ho spomaliť. Pri menšej klinickej štúdii navrhli, že by sa dali zvrátiť epigenetické hodiny tela, ktoré sú zodpovedné za meranie biologického veku človeka. Túto štúdiu publikoval tiež portál Nature.com. Do štúdie sa zapojilo 9 dobrovoľníkov, ktorých zdravotný stav bol priaznivý. Po dobu jedného roka užívali tajomný elixír, ktorý obsahoval 3 bežne vyskytujúce sa lieky. Konkrétne išlo o rastový hormón a dva lieky proti cukrovke. Výsledky poukazujú, že dobrovoľníci omladli v priemere o 2,5 roka biologického veku.

Starnutie  – dáme mu definitívny koniec?

Zmeny sa prejavili hlboko v štruktúre tela, teda v chemických zmenách na DNA, ako aj v imunitnom systéme a jeho kondícii. Výsledky šokovali všetkých zúčastnených aj samotných vedcov. Avšak vedci upozorňujú, že ich nemožno zovšeobecňovať na celú populáciu. Údajne išlo len o malé vzorky, preto nie je vhodné tento koktail brať ako účinný liek pre celú populáciu. Genetik Steve Horvath pôsobiaci na Kalifornskej univerzite v Los Angeles očakával, že sa spomalí čas starnutia, ale netušil, že zmeny zasiahnu tak hlboko. Nature.com ďalej uviedol, že vedci testujú tento koktail aj proti rakovine či srdcovým ochoreniam.

Prečítajte si tiež:
Viete, aký strih sedí najlepšie vášmu typu tváre?

Plánovaná tiež rozsiahlejšia štúdia, ktorú vykonajú na väčšej skupine ľudí, ktorí budú pochádzať z rôznych etnických skupín. Epigenetické hodiny sa vo všeobecnosti počas života menia. Mechanizmy, ktoré ich riadia môžu prekračovať súčasný biologický vek tela, alebo naopak, môže ísť o zaostávanie. Čo znamená, že náš reálny vek nezávisí od toho, kedy sme sa narodili, ale od toho, ako sa naše telo cíti v skutočnosti staré.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií