Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

SOS pre korunu krásy: Čo so suchými vlasmi a rozštiepenými končekmi po lete?

Leto je záťažou nielen pre ľudský organizmus. Trpí aj naša pleť, ktorá sa viac mastí, ale aj vlasy, ktoré sú pre mnohé ženy korunou krásy. Pláž alebo kúpalisko je v horúčavách najlepšia možnosť, avšak, zatiaľ čo vy oddychujete, vlasy trpia. Ako sa o ne postarať?

Kondicionéry, vlasové masky, špeciálne spreje, rozprašovacie balzamy alebo leave-in výrobky pomáhajú vyvážiť úbytky a napraviť zjavné poškodenia. Cieľom všetkých týchto procedúr je vrátiť vlasom ich hebkosť a lesk.

Zatiaľ, čo pokožka si dokáže pod vplyvom slnka vytvoriť ochrannú vrstvu proti UV žiareniu, vlasy takúto schopnosť nemajú. A tak zostávajú slnku napospas. Ak sa nechránia pred slnečným žiarením vhodnými prípravkami, strácajú svoj prirodzený pigment. Sú svetlejšie, lámavejšie a matnejšie.

https://www.instagram.com/p/B1QdxtjnV3G/

Vlasy pozostávajú z 90 % z bielkovinových zlúčenín, ktoré sa nazývajú keratín. Zvyšok sa skladá z tukových substancií, farebných pigmentov, minerálnych látok a približne z 10 % vody. V dôsledku nefiltrovaného pôsobenia UV žiarenia sa tieto bielkovinové zlúčeniny menia a poškodzujú. Následkom sú lámavé vlasy, strata elasticity, pružnosti a lesku, preto začínajú skôr starnúť.

Nefénujte, nežehlite, nekulmujte a nefarbite

Ak je to možné, vlasy v lete nefénujte. Horúcim vzduchom sa vlasy sušia nerovnomerne a prepaľujú sa. Rovnako negatívne na nich pôsobí kulma či žehlička na vlasy.

Zdroj: pexels.com

Absolútnou jednotkou na vlasy sú v tomto období oleje. Vlasové vlákno obalia ochrannou vrstvou a naviac im dodajú lesk a vyživia ich. 

Pri farbených vlasoch sa v lete žiada ešte väčšia starostlivosť ako inokedy. Tmavé vlasy vyblednú, červené odtiene vymiznú, blond vlasy sa zosvetlia. Ak máte naplánovanú dovolenku k moru, nemali by ste myslieť iba na to, čo zabaliť do kufra (povinnou výbavou by mala byť pokrývka hlavy – šiltovka, šatka či klobúk). Začnite tým, že si ostriháte končeky vlasov, farbenie môžete odložiť na neskôr.

https://www.instagram.com/p/B1RXyxyIQA1/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Ďalšie praktické rady

Vysoké teploty zapríčinia, že sa odparí nízky obsah vody vo vlasoch a budú suchšie. Aby ste tomu zabránili, používajte spreje s ochranou proti UV žiareniu a čo najčastejšie noste pokrývku hlavy. Slaná voda sa s vlasmi taktiež nemazná. Ak si po kúpaní v mori necháte vlasy vysušiť prirodzene a nezmyjete ich obyčajnou vodou, voda z nich sa pre teplo odparí. V každom prípade, soľ ostáva vo vlasoch a kryštalizuje.

Malé kryštáliky soli pôsobia ako šošovky, ktoré môžu UV žiarenie ešte zosilniť. Ani chlórovaná voda nie je pre vlasy to, čo by im prospelo. Môže nielen zmeniť farbu vlasov, ale ich aj radikálne vysušiť. Po plávaní v bazéne je potrebné zmyť vlasy vlažnou vodou, aby neutrpeli teplotný šok. Doma môžete použiť aj hydratačný šampón alebo mydlo.  

https://www.instagram.com/p/B1TFh7FnpHM/

Kondicionéry, leave-in výrobky a masky na vlasy

Po dôkladnom umytí vlasov, prichádza na rad ich ošetrenie. Kondicionéry sú tým najrýchlejším variantom, ako dostať poškodené vlasy znovu do formy. Vyhladzujú zrohovatenú vrstvu zvonku, nedokážu sa však vstrebať dovnútra. Znamená to, že často nepostačujú na skutočné odstránenie možných poškodení.

Leave-in-výrobky na vlasy majú jednoduchšie použitie. Raz ich nastriekate na suché vlasy, raz na vlhké vlasy. Sprej alebo balzam sa jemne vstrebú a nemusia sa už umývať. Účinné látky môžu svoju prácu robiť dlhšie. Mnohé z týchto leave-in výrobkov majú super schopnosť – postarajú sa o končeky a ich nápravu.

https://www.instagram.com/p/B1S_l38HqjW/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Pri viditeľnom poškodení alebo vyblednutom lesku pomôžu už len masky na vlasy. Obsahujú regenerujúce látky vo vysokej koncentrácii, ktoré sa neusídlia len na povrchu vlasov, ale sa do nich vstrebú, čím účinkujú hĺbkovo. Ak masky použijete raz týždenne, dokážu dlhodobo napraviť vlasové štruktúry, ktoré sa v lete poškodili.

Vyskúšať môžete napríklad túto vlasovú masku.

Domáca vlasová maska z ricínového oleja

Ricínový olej má množstvo benefitov. Obsahuje vitamín E, omega-6 mastné kyseliny, minerály a bielkoviny, ktoré sú prospešné pre zdravie vlasov a vlasovej pokožky.

Masku vytvoríte zmiešaním ricínového a olivového alebo kokosového oleja v pomere 1:1, pretože sám má hustú konzistenciu. Použitím nerafinovaného ricínového oleja dosiahnete najlepšie výsledky, obsahuje totiž viac živín. Masku naneste nielen na celú dĺžku vlasov, ale aj na pokožku hlavy. Pomôžte si svojimi prstami a vmasírujte ju krúživými pohybmi. Po použití masky je potrebné vlasy dôkladne umyť.

Maska na vlasy z ricínového oleja:

  • vlasy hydratuje,
  • pomáha pri folikulitíde,
  • zabraňuje tvorbe lupín a suchej pokožke,
  • zabraňuje štiepeniu.

Zdroj: kadernickyservis.sk, activebeauty.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií