fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štát čelí legislatívnej cunami, upozorňujú odborári a Čaputovej adresovali list

Legislatívnemu procesu v súčasnosti podľa šéfky Konfederácie odborových zväzov SR Moniky Uhlerovej chýbajú nielen prvky transparentnosti, participatívnosti a predvídateľnosti, ale konanie poslancov vedie aj k neúcte pri tvorbe a prijímaní zákonov.

Máte tip? napíšte nám mailom

27.3.2023 (SITA.sk) – Legislatívnym cunami valiacim sa z parlamentu je predkladanie a prerokovávanie poslaneckých legislatívnych návrhov v Národnej rade SR. V otvorenom liste adresovanom prezidentke SR Zuzane Čaputovej to uviedla šéfka Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Monika Uhlerová.

Neúcta pri tvorbe zákonov

Podľa nej je činnosť poslancov chaotická, neprehľadná a nekoordinovaná. Legislatívnemu procesu v súčasnosti podľa Uhlerovej chýbajú nielen prvky transparentnosti, participatívnosti a predvídateľnosti, ale konanie poslancov vedie aj k neúcte pri tvorbe a prijímaní zákonov.

„Ako zástupcovia zamestnancov s obavami sledujeme, ako sa poslanci obchádzaním štandardného legislatívneho procesu v prijímaní legislatívy snažia presadiť aj také poslanecké legislatívne návrhy, ktoré zasahujú do takmer všetkých oblastí ekonomiky a verejného života,” píše v liste prezidentka KOZ.

Obnova dôvery v právny štát

Zmeny parlament podľa nej prijíma bez toho, aby poslanci zohľadnili názory a potreby tých, ktorých sa týkajú. Upozorňuje na to, že obnova dôvery v právny štát bola jednou z najdôležitejších záväzkov tejto vlády a jej poslancov v parlamente.

Naša skúsenosť s aplikáciou skráteného legislatívneho konania a nedodržiavaním nastavených pravidiel zo strany subjektov, ktoré disponujú právom legislatívnej iniciatívy, je dôkazom toho, že sa tak deje, žiaľ, len v predvolebných sľuboch,” tvrdí Uhlerová.

Prečítajte si tiež:
Šíritelia nenávistných príspevkov na internete by mali byť riadne postihovaní, tvrdí poslanec Klus

Legislatívna smršť

Štát dnes podľa nej čelí takej legislatívnej smršti, akú Slovensko nezažilo od svojho vzniku. Hlavu štátu preto žiada o stretnutie, na ktorom by s ňou chcela prediskutovať poslanecké návrhy predložené do Národnej rady SR a ich dopady na verejné financie, spoločnosť či život jednotlivcov a rodín.

Viac k témam: Legislatívne návrhy, Legislatívny proces, Návrh zákona, Odborári, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Štát čelí legislatívnej cunami, upozorňujú odborári a Čaputovej adresovali list © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií