Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štát od augusta zdvojnásobí príspevky pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím

ŤZP ľudia ich budú mocť použiť na úpravu bytu alebo rodinného domu a ako príspevok na kúpu auta.

14.7.2023 (SITA.sk) – Štátne príspevky pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) na úpravu bytu alebo rodinného domu a príspevky na kúpu auta sa od augusta tohto roka zdvojnásobia. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorú podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Súčasná suma príspevku na úpravu bytu alebo rodinného domu sa zdvojnásobí, a to zo 6 640 eur na 13 280 eur.

Príspevok na kúpu vozidla

Na dvojnásobok stúpnu aj terajšie sumy peňažných príspevkov na kúpu auta. Príspevok na kúpu vozidla s manuálnou prevodovkou vzrastie zo súčasných 6 640 eur na 13 280 eur a príspevok na kúpu vozidla s automatickou prevodovkou stúpne z aktuálnych 8 300 eur na 16 600 eur. Najvyššia možná hodnota majetku, ktorú môže vlastniť osoba s ŤZP popri poberaní peňažných príspevkov, sa zvýši zo súčasných 39 833 eur na 50 000 eur.

Bezbarierovú úpravu stále nepokryjú

Súčasná suma peňažného príspevku na úpravu bytu alebo rodinného domu vo výške 6 640 eur podľa poslancov za hnutie OĽaNO absolútne nezodpovedá dramatickému zvýšeniu cien tovarov a služieb v stavebníctve, a to osobitne pri úpravách bytov alebo domov, ktoré sú potrebné pri ŤZP osobách.

„Aktuálne ceny priemerne rozsiahlej úpravy napríklad panelákového bytu na bezbariérový sa pohybujú na úrovni približne 30 000 eur, čiže ani pri navrhovanom zdvojnásobení uvedenej sumy peňažného príspevku sa nedosiahne pokrytie aspoň 50 percent nákladov na takúto úpravu,“ uviedli.

Doterajšie príspevky nestačili

Návrh zvýšiť peňažné príspevky na kúpu auta poslanci za hnutie OĽaNO zdôvodnili tým, že terajšie sumy príspevkov nezodpovedajú nárastom cien automobilov na trhu.

„Ak si predstavíme ŤZP osobu s elektrickým vozíčkom, ktorý si so sebou preváža napríklad do zamestnania, čiže na to potrebuje vozidlo typu menšej dodávky, ako aj riadenie pomocou rúk namiesto nôh, čo si zase vyžaduje auto s vyššou kubatúrou a automatickou prevodovkou, dostaneme sa k sumám vozidiel začínajúcim od úrovne približne 25 000 eur a vyššie,“ tvrdia.

Viac k témam: kompenzácia ŤZP, Kúpa vozidla, Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, Prezidentka SR, úprava bytu a domu
Zdroj: SITA.sk – Štát od augusta zdvojnásobí príspevky pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií