Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štáty V4 budú naďalej pomáhať Ukrajine, uviedol Mikulec a témou bola aj nelegálna migrácia zo „západobalkánskej trasy“

Zástupcovia rezortov vnútra Vyšehradskej skupiny sa zhodli na tom, že najúčinnejšou ochranou pred nelegálnou migráciou je ochrana vonkajšej hranice Európskej únie.

6.3.2023 (SITA.sk) – Štáty Vyšehradskej skupiny (V4) budú aj naďalej pomáhať Ukrajine, či už humanitárnou pomocou, vysielaním odborníkov, ako aj pomocou odídencom. Po stretnutí zástupcov rezortov vnútra stredoeurópskeho zoskupenia v Pezinku to povedal slovenský poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Spôsoby pomoci odídencom

Bude sa tak podľa neho diať napriek tomu, že mnohé zdroje pomoci Slovenska, Českej republiky, Poľska a Maďarska, ktoré vedia poskytnúť, sú už do značnej miery vyčerpané.

Všetci sme vyjadrili ľútosť nad tým, čo sa deje na Ukrajine,“ vyhlásil Mikulec. Doplnil, že zástupcovia V4 na dnešnom stretnutí diskutovali o spôsoboch pomoci odídencom, ako aj o prijímaní rôznych legislatívnych pravidiel v tejto oblasti.

Témou diskusie bola podľa ministra aj nelegálna migrácia z takzvanej „západobalkánskej trasy“. „Tie nárasty počtu zadržaných nelegálnych migrantov a aj prevádzačov sú pomerne vysoké v každej jednej krajine,“ skonštatoval Mikulec.

Ochrana vonkajšej hranice

Krajiny V4 podľa neho Európskej komisii v tejto súvislosti navrhujú rôzne riešenia a potrebujú dostávať odpovede. „Všetci sme sa zhodli na tom, že najúčinnejšou ochranou je ochrana vonkajšej hranice,“ zdôraznil minister.

Doplnil, že krajiny V4 si v oblasti boja proti nelegálnej migrácii plnia svoje úlohy veľmi zodpovedne. „A k tomuto úsiliu je potrebné, aby sa pridali aj ostatné krajiny,“ dodal Mikulec.

Viac k témam: Humanitárna pomoc, migračná kríza, Minister vnútra, odídenci, pomoc Ukrajine, rusko-ukrajinský konflikt, V4 Visegrádska štvortka
Zdroj: SITA.sk – Štáty V4 budú naďalej pomáhať Ukrajine, uviedol Mikulec a témou bola aj nelegálna migrácia zo „západobalkánskej trasy“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií