Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Stavebné sporenie objavuje čoraz viac ľudí. Najväčší záujem je o sporenie pre deti

Stále viac ľudí si odkladá peniaze na budúce výdavky spojené s bývaním prostredníctvom stavebného sporenia.

28.5.2024 (SITA.sk) – Stále viac ľudí si odkladá peniaze na budúce výdavky spojené s bývaním prostredníctvom stavebného sporenia. Iba za prvé tri mesiace tohto roka si klienti Prvej stavebnej sporiteľne uzavreli takmer 20-tisíc nových zmlúv.

Rastúce úrokové sadzby, ale aj výhodnejšie podmienky na získanie štátnej prémie oslovujú stále väčšie množstvo ľudí, ktorí objavujú výhody stavebného sporenia. Za prvé tri mesiace tohto roka si ľudia uzavreli 19 734 zmlúv o stavebnom sporení, čo predstavuje nárast o 7 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Objem cieľových súm dosiahol 522 miliónov eur. „Ľudia si uvedomujú, že výdavky spojené s bývaním sú vysoké a zodpovedne sa na ne pripravujú. Či už plánujú kúpu novej nehnuteľnosti alebo rekonštrukciu, vďaka stavebnému sporeniu si postupne vytvárajú objem peňazí, ktorý im v budúcnosti pomôže realizovať ich plány,“ hovorí Milan Baláž, riaditeľ obchodu Prvej stavebnej sporiteľne.

Ešte výraznejšie však rástol záujem o stavebné sporenie pre deti. Rodičia uzavreli svojim deťom o 65 % viac zmlúv stavebného sporenia, ako počas prvých troch mesiacov minulého roka. „Ceny nehnuteľností sú vysoké a mnohí rodičia chcú svojim deťom pomôcť pri kúpe ich prvého bývania. Vložené peniaze sa zhodnocujú o úrokovú sadzbu a štátnu prémiu. Vďaka tomu môžu ich úspory rásť ešte rýchlejšie,“ dodáva Milan Baláž.

Rast záujmu o stavebné sporenie podporuje okrem výhodného úročenia vkladov aj zmena podmienok, ktoré je potrebné splniť na získanie štátnej prémie. Aby stavebný sporiteľ získal 70 eur v podobe štátnej prémie, je potrebné vložiť v roku 2024 na stavebné sporenie 1 000 eur, čo je výrazne menej oproti sume 2 800 eur v roku 2023. Výška štátnej prémie tak môže dosiahnuť až 7 % z ročného vkladu.

Nárok na štátnu prémiu má stavebný sporiteľ, ak jeho priemerný mesačný hrubý príjem za kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, za ktorý sa uplatňuje nárok na štátnu prémiu, neprekročil 1,3 násobok priemernej mzdy v hospodárstve. Deti do 18 rokov majú nárok na štátnu prémiu bez skúmania príjmu rodičov, resp. zákonných zástupcov.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Sporenie, Stavebné sporenie
Zdroj: SITA.sk – Stavebné sporenie objavuje čoraz viac ľudí. Najväčší záujem je o sporenie pre deti © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií