fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ste v strese? Máte pred sebou cestu k skvelej pamäti a bystrému rozumu!

Máte tip? napíšte nám mailom

Stresom k inteligencií?

Byť pod stresom je nepríjemné asi pre každého z nás. Cítime sa, akoby sme mali každú chvíľu vyhorieť a ten kopec povinností, učenia alebo práce sa stále len zväčšuje. Stres môže byť nepriaznivý faktor, ktorý nám môže privodiť zdravotné komplikácie, alebo, pokiaľ pretrváva dlhšie, psychické problémy.

Vedeli ste však, že stres dokáže pozitívne vplývať na myseľ a inteligenciu? Ľudia, ktorí mali veľa povinností a boli vystavení tlaku okolia, sa dokázali viac sústrediť na to, čo robia, boli viac zodpovední, mali rýchlejšie myslenie a podstatne lepšiu pamäť ako tí, ktorých denný program nebol až taký akčný. Zaujímavé je, že toto tvrdenie platí pre všetky vekové kategórie.

Pri 330 starších ľuďoch vo veku 50, 60, 70 a 80 rokov sa konal výskum tak, že vedecký tím im kládol otázky týkajúce sa ich bežného dňa. Neskôr boli podrobení psychologickým testom. Ľuďom, ktorí vstávali skôr a mali denný program bohatší ako ostatní, vyšli vysoké hodnoty pamäťových testov, mali bohatšiu slovnú zásobu a tiež rýchle myslenie a spracovávanie informácií.

Prečítajte si tiež:
Prečo ženy potrebujú viac spánku ako muži? Dôvod vás prekvapí!

stres

“Ukázali sme, že ľudia, ktorí vykazujú vyššiu mieru denného zaneprázdnenia, majú tendenciu k lepšiemu poznaniu a to najmä pri pamäti pre novo získané informácie,” hovorí výskumníčka Dr. Sarah Festina z University of Texas v Dallase.

Celý trik je teda v tom, že aktívnejší mozog sa neustále učí a trénuje sa, takže čím viac činností denne robíte, tým lepšie sa správa vaša myseľ a mozog. Človek menej zabúda a rýchlejšie myslí. A možno práve preto, že ženy dokážu robiť viac vecí naraz v porovnaní s mužmi, sa dožívajú vyššieho veku. No, niečo na tom asi bude… 😉

Zdroj: dailymail.co.uk  pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií