Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ste študentom? Vďaka týmto 5 radám budete surfovať na internete bezpečnejšie

Internet je bežnou súčasťou našich životov. Pomáha nám pri práci aj pri učení. Netreba však zabúdať, že je aj miestom mnohých rizík.

Prečítajte si naše praktické tipy, vďaka ktorým budete surfovať na internete bezpečnejšie.

1. Používajte silné heslá

Základom bezpečnosti na internete je používanie silných hesiel. Dostatočne silné heslo by malo obsahovať kombináciu malých a veľkých písmen, čísla a aj zopár špeciálnych znakov. Takisto pre každý účet, sociálnu sieť či aplikáciu by malo byť iné.

Dobrou radou je aj to, aby ste si nevytvárali heslá, ktoré ľahko zabudnete. Náročné heslá často vedú k ich zapisovaniu, ukladaniu do poznámok, či používaniu rovnakých hesiel na viacerých účtoch.

2. Sťahujte len z overených stránok

Zvyknete si sťahovať bezplatné dokumenty a programy do školy? Dobre si overujte, z akých stránok čerpáte. Hlavne pri veciach zadarmo si ľahko môžete stiahnuť do počítača nejaký vírus. Ako teda sťahovať bezpečne? Robte to cez oficiálne internetové obchody alebo oficiálnu webovú stránku poskytovateľa služby.

To isté dodržujte aj pri sťahovaní aplikácií. Ich legitímnosť si overíte na základe recenzií na internete alebo aj cez komentáre v Appstore a na Obchode Play.

3. Buďte opatrný pri používaní verejnej Wi-Fi

Internet je prvou voľbou, ak chce študent získať nejaké informácie. Používanie verejnej Wi-Fi však môže umožniť iným ľuďom prístup k vašim osobným údajom. Nielen študenti by sa preto mali vyhýbať používaniu verejných sietí na úkony, ako sú platenie kartou, prihlasovanie sa do školských systémov, bankových účtov alebo účtov na sociálnych sieťach.

 

Verejnú Wi-Fi sa snažte používať vždy len na bežné vyhľadávanie.

Obrázok
Zdroj: pexels.com

4. Dávajte si pozor na to, čo zverejňujete

Každý z nás sa na sociálnych sieťach rád pochváli videom alebo fotkou z párty, dovolenky alebo len tak z bežného dňa. Ešte pred tým, ako sa rozhodnete obsah zverejniť, poriadne sa zamyslite, či je bezpečný a či chcete, aby ho videli naozaj všetci. Pri nahrávaní stories nikdy nezverejňujte svoju aktuálnu polohu a osobné informácie, ako napríklad adresu, rodné číslo, telefónne číslo alebo číslo svojej karty.

A ak aj chcete pridávať takéto veci, majte súkromný profil a medzi priateľmi len ľudí, ktorých poznáte.

5. Používajte antivírus

Každý z nás by mal mať na svojom zariadení nainštalovaný softvér proti vírusom. Skontrolujte si, či nejakú formu antivírusu na tom svojom máte. Ak aj máte svoj počítač alebo telefón zabezpečený, nezabudnite na pravidelnú aktualizáciu ochranného softvéru. To isté platí aj v prípade operačného systému a rôznych aplikácií vo vašom zariadení.

Práve pravidelná aktualizácia pomáha chrániť vaše zariadenia a údaje pred útokmi hackerov.

Pamätajte aj na to, že aj na sociálnych sieťach sa môžu šíriť rôzne podvody. Ak teda natrafíte na nejaké podozrivé správy s externými linkami, určite na ne neklikajte. Veľa z nich je nepravdivých a navádzajú vás k stiahnutiu rôznych vírusov. Následky potom môžu byť rôzne – od vyskakovacích okien, obťažujúcich reklám až po ukradnuté osobné údaje a dôležité dáta.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií