fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ste trémista? Poradíme vám, ako prekonať strach celkom jednoducho

Máte tip? napíšte nám mailom

Máte hrôzu z toho, že by ste mali vystúpiť pred inými ľuďmi alebo vás čaká ťažká skúška? Trémisti to nemajú jednoduché, ale ukážeme vám, ako ľahko dokážete prekonať trému a všetko zvládnuť.

Nebojte sa prekonať trému

Tie pocity možno dôverne poznáte. Motýliky v bruchu, potia sa vám ruky, trasie hlas a vyzerá to tak, že srdce vám vyskočí z hrude. Áno, toto všetko sú prejavy trémy, ktoré môžete cítiť pred skúškou, vystúpením alebo dôležitým rozhodnutím. Veľmi často to vedie k pesimizmu a podceňovaniu svojich vlastností. Môže to viesť k pocitom menejcennosti a potom sa dosahujú horšie výkony. Tréma je nepríjemná a aj keď sa nám to nemusí páčiť, je prirodzeným stavom organizmu. Najhoršie je, ak dokáže ovplyvňovať kvalitu života. Vtedy je najvyšší čas s tým niečo urobiť.

Začnite si veriť a stojte vzpriamene

Keď sa človek bojí, obyčajne pozerá do zeme, hrbí sa, plecia sú poklesnuté. Vyzerá ako také zmoknuté kuriatko a hneď by ste ho objali, len aby sa cítil lepšie. Nie je to len o vonkajšom vzhľade, ale o pocitoch, ktoré trémista zažíva. Nikto predsa nechce byť klbko nešťastia, tak hlavu hore! Naučte sa sebavedomo vystupovať pred zrkadlom. Postavte sa tak, aby ste videli svoju postavu. Usmejte sa na seba, postavte sa vzpriamene, ruky si ponechajte pozdĺž tela. Vystupujte tak, ako ľudia, ktorých obdivujete. Nemyslite na to, že by ste mohli byť horší. Už táto negatívna myšlienka môže pritiahnuť zbytočnú katastrofu. Sústreďte sa na to, že ľudia okolo vás vám nadšene tlieskajú a nič sa nepokazí. Opakujte si text, ktorý chcete povedať. Prekonať trému je krok k úspechu.

Prečítajte si tiež:
Horúčavy môžu negatívne ovplyvniť aj náš spánok a spôsobiť nočné mory. Takto tomu môžete predísť

Vyhľadávajte miesta pre svoje vystúpenie

Najťažšie, ale aj to najúžasnejšie, je prekonať svoj vlastný strach. Ak sa bojíte vystupovať, prekonáte to práve vystupovaním. Nebojte sa hovoriť  s ľuďmi, aj keď vás to desí. Pomalými krokmi si cibrite svoje komunikačné zručnosti. S príhovorom môžete vystúpiť na rodinnej oslave, svadbe, na stretnutí s priateľmi. Majstra robí tréning, nie čakanie na príležitosť, preto využite každú možnosť, ktorá sa vám naskytne. Posilňujte si svoju sebadôveru, opakujte si svoje klady a verte tomu. Pred vystúpením sa rozdýchajte. Hlboké dýchanie pomôže prekonať trému a znížiť búchanie srdca, zrýchlený tep a zvýšený krvný tlak.

View this post on Instagram

#stuzkova #pripitok #gymnazium #4B #palma #

A post shared by Džoly photography (@dzoly_photography) on

Sústreďte sa na niečo iné

Prekonať trému dokážete aj s pomocou cvičenia. Joga pôsobí na psychické i fyzické zdravie a naučí vás, ako sa nebáť. Pri joge sa uvedomelo sústreďujete na svoje telo a relaxačné techniky pomáhajú odstrániť napätie, nervozitu aj stres. Niektorí odborníci odporúčajú pred vystúpením alebo náročnou skúškou zvýšenú fyzickú záťaž. Pri  tréme sa nadmerne vyplavuje adrenalín a znížiť jeho hladinu môže fyzická práca. Upratujte, cvičte, pracujte v záhrade alebo choďte hore-dole po schodoch.

https://www.instagram.com/p/B4kyF2InqRD/

Prečítajte si tiež:

Ako dokáže meditácia zlepšiť život? Budete zdravší a bez stresu

Zdroje: zdravie.sk  eduworld.sk andywindson.sk  zena.pluska.sk  zena.sme.sk

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií