fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ste vegán? Mali by ste vedieť, že váš mozog trpí

Máte tip? napíšte nám mailom

Byť vegánom je v súčasnej dobe veľkým trendom. Ak ste aj vy vegán, alebo nad tým premýšľate, mali by ste vedieť, že ohrozujete svoje zdravie. Živiny, ktoré obsahuje mäso a živočíšne produkty, sa nevyskytujú v tých rastlinných. Dôležitý je najmä cholín, ktorý je zodpovedný za zdravie mozgu a tiež ovplyvňuje funkciu pečene. Vegánska strava však túto výživovú látku neobsahuje.

Hovorí sa, že si to, čo ješ. Strava do veľkej miery ovplyvňuje zdravotný stav. Preto je dôležité, aby ste telu dodávali správne živiny. Vegán to však v tomto smere môže mať ťažké. Je síce skvelé, že sa snaží o dobro planéty, no mnohokrát to je na úkor  vlastného zdravia. Vo vegánskej strave totižto chýba výživová, veľmi dôležitá látka, cholín, ktorá je “živinou” nielen pre mozog.

Prospešný pre celé telo

Cholín je základnou výživovou látkou, no množstvo, ktoré sa vytvorí v pečení, nevyhovuje požiadavkám vášho tela. Jeho primárnym zdrojom sú predovšetkým hovädzie mäso, vajcia, mliečne výrobky, ryby a kurčatá. V nižších hladinách sa objavuje aj v orechoch, fazuľkách a zelenine ako brokolica. Je veľmi dôležitý predovšetkým pre mozog a jeho správne fungovanie, tiež pre pečeň, nervy či svaly.  

Prečítajte si tiež:
Niečo pre milovníkov mačiek: Pozrite sa na týchto 5 rozkošných fotiek. Je váš miláčik pohoďák či špekulant?

Ak ste vegánom, váš mozog trpí: Viete, prečo?

Vegán je odkázaný na doplnky

V roku 1998 Americký lekársky ústav uverejnil dávku cholínu, ktorú by ste mali denne skonzumovať. Ženy by mali prijať od 425 miligramov a muži do 550 miligramov. Tehotné ženy potrebujú rovnako veľa cholínu ako muži. Hrá totiž kritickú úlohu pri vývine plodu. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín v roku 2016 upozornil, že Európania nedodržujú ani minimálnu konzumáciu.

„Pravdepodobne to súvisí s aktuálnym trendom v znižovaní konzumácie mäsa a živočíšnych produktov,“ vysvetlila výživová konzultantka, Emma Derbyshireová. Snahu o podporu environmentálnej udržateľnosti oceňuje, no varuje, že utrpieť môže zdravie. Pokiaľ sa už rozhodnete pre vegánsku stravu, zabezpečte si dostatočné a kvalitné výživové doplnky.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií