Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kto z koho? Medzi ministerstvom kultúry a vedením Kunsthalle sa strhla studená vojna. Budúcnosť inštitúcie je vo hviezdach

Dlhoročná snaha umelcov o reprezentatívny výstavný priestor možno vyjde nazmar. Bratislavskej Kunsthalle hrozí koniec, je tŕňom v oku ministerstva kultúry.

Príprava inštitúcie v hlavnom meste, ktorá reflektuje súčasné umenie a vystavuje diela slovenských aj zahraničných umelcov, trvala 25 rokov. Kunsthalle vznikla v roku 2014. Najskôr fungovala pod Národným osvetovým centrom, od roku 2016 je súčasťou Slovenskej národnej galérie, píšu na oficiálnej stránke. Sídli v Dome umenia na Námestí SNP.

Nie je to o umení, ale byrokracii

Dôvodom celej kauzy sú neprečerpané peniaze z eurofondov. A vôbec nie malé množstvo; bavíme sa o 260 miliónoch eur, ktoré mali putovať do oblasti kreatívneho priemyslu pre jednotlivcov a na vznik kreatívnych centier. Píše o tom Denník N. Peniaze malo MK SR začať využívať už od roku 2012, prvú výzvu vypísali o štyri roky neskôr.

Nejde teda iba o Kunsthalle, kreatívne centrá mali vznikať vo všetkých krajských mestách. Čo je však problémom? Kreatívne centrum Bratislava plánujú vybudovať práve v priestoroch, v ktorých sídli Kunsthalle. Najvtipnejšie na celej záležitosti je, že ministerstvo o tom vedenie galérie oficiálne neinformovalo. Jej vedúca a hlavná kurátorka Nina Vrbanová sa to dozvedela náhľadom do Centrálneho registra zmlúv. Našla tam objednávku na vypracovanie projektu „Kreatívneho centra Bratislava“, píšu na pravda.sk

Je budova v zlom stave?

Ministerstvo hovorí o havarijnom stave budovy. Preto sa chystá rozsiahla rekonštrukcia, v dôsledku ktorej sa Kunsthalle musí vysťahovať. Je otázne kam – MK SR totiž neprišlo so žiadnym návrhom. Po rekonštrukcii by sa späť do budovy teda Kunsthalle mala vrátiť, priestory však bude užívať spoločne s novovytvoreným kreatívnym centrom.

„Čo bude s Kunsthalle ďalej, aký bude mať štatút, do akého priestoru pôjde… to všetko je nejasné,“ hovorí Vrbanová pre tvnoviny.sk. Dodáva, že ministerstvo s nimi neviedlo žiadnu diskusiu, kde by sa možno spoločne vedeli na niektorých veciach dohodnúť. „Kunsthalle bez výstavných sál a bez výstavných priestorov vlastne nie je. Nemôže existovať. Nemôže fungovať v podobe piatich kancelárií, to nemá zmysel,“ vraví kurátorka Vrbanová.

Uhádnete akú výstavu pre Vás otvoríme už 4. apríla?V priestoroch KHB na 1. poschodí bude mať premiéru česko-slovenský…

Zveřejnil(a) Kunsthalle Bratislava dne Pátek 8. března 2019

#StojímPriKunsthalle – do kampane sa zapájajú osobnosti kultúrneho sveta

STOJÍM PRI KUNSTHALLE je nezisková občiansko-kultúrna iniciatíva zameraná na podporu myšlienky inštitucionálneho osamostatnenia a priestorovej stabilizácie Kunsthalle Bratislava. Je reakciou na zámer Ministerstva kultúry SR a Národného osvetového centra zriadiť v historickej budove Domu umenia tzv. Kreatívne centrum. Osobnosti, občania a podporovatelia Kunsthalle Bratislava sa pro bono zapájajú formou fotografie a krátkeho názoru, ktoré sú šírené vo verejne dostupnom on-line prostredí.

Zapojil sa aj výtvarník a bývalý pedagóg Rudolf Sikora:

„Dom umenia bol vždy pre súčasné umenie. Dodržiavali to dokonca aj komunisti, ktorí vystavovali všeličo, ale hovorili tomu súčasné umenie. Vizuálne umenie dnes je na Slovensku silné a má ohromné úspechy aj v zahraničí. Kunsthalle je priestor, v ktorom sa práve môžu stretávať naši umelci s ostatnými umelcami z iných krajín, preto tento priestor nesmierne potrebujeme a musíme sa zaň biť! Nedať si ho nejakým ministerstvom ukradnúť!“

View this post on Instagram

"Radi by sme deklarovali, že sledujeme s veľkým znepokojením pokusy Ministerstva kultúry o transformáciu bratislavskej Kunsthalle na tzv. Kreatívne centrum Bratislava. Ministerstvo kultúry by malo všemožne podporovať prezentáciu súčasného umenia a nie likvidovať progresívne fungujúce inštitúcie. Dlhodobá agónia bratislavskej Kunsthalle stojí na neriešení jej právnej subjektivity. V zásadnej miere sa tým komplikuje odborný progres a napredovanie inštitúcie, pretože jej závislosť ju ohrozuje v jej základnej existenčnej podstate. Napriek týmto problémom je Kunsthalle odborne kompetentnou inštitúciou, s dobrými kurátorskými projektmi a sprievodným programom. " Ďakujeme za podporu! Celé stanovisko VŠVU k transformácii Kunsthalle Bratislava a zoznam podporujúcich pedagógov a študentov nájdete tu: https://bit.ly/2HZ2s7p #stojímprikunsthalle

A post shared by Kunsthalle Bratislava (@kunsthallebratislava) on

„Popri národných galériách má vskutku každé hlavné mesto v Európe inštitúciu typu Kunsthalle, ktorá sa prioritne zaoberá najsúčasnejším so systematickou ambíciou pohľadu do budúcnosti. Nie je to len akási reprezentatívna funkcia, lebo nevenovať sa súčasnosti je odoprieť si možnosť budúcnosť ovplyvňovať. Ak sa vzdáme Kunsthalle u nás, ešte viac sa vzdialime od tempa našich susedov, ktorí sú našimi nerozlučnými partnermi. Takú trhlinu už nebudeme vedieť preklenúť a ostaneme akýmisi chudobnými príbuznými, ktorí budú vždy iba ťahať za kratší a slabší koniec ponad kultúrnu priepasť,“ vyjadril sa zas Boris Ondreička, kurátor a výtvarník.

Do kampane je možné sa zapojiť aj individuálne, vlastnou fotografiou a použitím označenia #stojimprikunsthalle. Nenechajme si ju vziať.

Takisto môžete výzvu o osamostatnenie a zachovanie inštitúcie podporiť svojím podpisom na changenet.sk.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií