Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tisícky ľudí sa zhromaždili pri monumente Stonehenge, aby oslávili letný slnovrat

Krásna tradícia! Štvrtok 21. jún je najdlhším dňom v tomto roku. Angličania majú originálny spôsob jeho oslavy – pri mystickom Stonehenge, snáď najznámejšom anglickom kamennom monumente.

Okolo 9500 ľudí bolo skoro ráno pri neolitickom pomníku. Slnko sa spoza kameňa objavilo o 04:52 hod. miestneho času za nadšeného a búrlivého potlesku davu.

stonehenge
Zdroj: thelondoneconomic.com

Letný slnovrat je jednou z mála príležitostí, kedy English Heritage sprístupní Stonehenge pre širokú verejnosť.

Napriek tomu, že sa tu zhromaždili tisíce ľudí, v porovnaní s rokom 2017 prišlo pozorovať východ slnka o 3500 ľudí menej.

Podobne ako minulý rok, aj teraz polícia z mesta Wiltshire potvrdila, že zvýšila bezpečnosť podujatia hliadkami. Supt Dave Minty, nočný veliteľ polície vo Wiltshire, uviedol, že správanie pri kameňoch bolo „brilantné“, bez akýchkoľvek zatknutí. „Východ slnka bol úžasný, veľa takých nevidíme,“ dodal.

Kate Davies, riaditeľka English Heritage, hovorí o tejto udalosti ako o jednom z highlightov roka. Hovorí, že je to „skvelá príležitosť pre priateľov a rodiny, aby sa spolu zišli a oslávili najdlhší deň v roku, ako to ľudia robili tisíce rokov.

stonehenge
Zdroj: thelondoneconomic.com

„Celkovo tu bola krásna a priateľská atmosféra, slnko zasvietilo a úsvit bol sprevádzaný hlasnými pozdravmi.“

Počas letného slnovratu slnko stúpa za tzv. „pätným kameňom,“ starým vchodom do kamenného kruhu, a slnečné lúče smerujú do stredu pamiatky. Predpokladá sa, že slávnosti sa slávia v Stonehenge už tisíce rokov.

Táto lokalita má osobitný význam pre členov druidskej a pohanskej komunity, ktoré vykonávajú rituály a oslavy letných a zimných slnovratov.

Pozrite si časozberné video z dnešného rána:

Zdroj: bbc.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií