fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Strach z pavúkov možno odstrániť za 2 minúty. Dokázal to nový výskum

Máte tip? napíšte nám mailom

Arachnofóbia, čiže strach z pavúkov, možno liečiť.

Pokiaľ sa ťa zmocňuje strach a obavy, keď v miestnosti uvidíš pavúka, a pre istotu z danej izby odídeš, pravdepodobne ti slovo arachnofóbia nie je cudzie. Nad strachom z pavúkov sa však dá zvíťaziť a to už za 2 minúty, teda takto to tvrdia vedci z Holandska.

Dvaja holandskí výskumníci Dr. Marieke Soeter a Merel Kindt z Oddelenia klinickej psychológie na Univerzite v Amsterdame oslovili do svojho výskumu 45 arachnofóbikov. Tí sa najprv museli 2 minúty pozerať na tarantulu. Po tejto stresovej situácii dali polovici účastníkov užiť 40 miligramov propranololu, beta-blokátoru, ktorý sa užíva pri liečbe vysokého krvného tlaku a srdcových ochorení. Druhej polovici dali užiť tabletku na báze placeba.

spider-1772769_960_720

Výsledky tohto výskumu následne prekvapili i samotných vedcov. Ukázalo sa totiž, že tí ľudia, ktorí užili propranolol, vykazovali menej vyhýbavé správanie voči pavúkom, než tí, ktorí dostali placebo. Navyše sa prvej skupine celkovo zlepšil prístup k pavúkom a to až na dobu jedného roka od experimentu.

Dvojica vedcov svoj výskum postavila na základe už skôr preukázaných účinkoch propranololu na ľudskú pamäť a na proces rekonsolidácie pamäte, ktorou sa rozumie úprava spomienok bezprostredne po ich vyvolaní s cieľom zmeniť ich psychologický dopad na človeka. Rekonsolidácia pamäte sa využíva i pri liečbe postraumatických stresových porúch. Po vykonaní výskumu prišli vedci k záveru, že vyvolanie spomienok skombinované s užitím propranololu môže byť významné pri liečbe rôznych fóbií.

Prečítajte si tiež:
Perfekcionizmus vás môže aj zabiť! Prečo je nebezpečný?

Táto metóda ešte nie je 100-percentne overená, čo holandskí odborníci priznávajú. Osvedčila sa im zatiaľ iba pri zvieratách a zdravých ľuďoch. Stále však chýbajú dôkazy, že spomínaný liečebný postup dokáže zmierniť alebo odstrániť strach väčších skupín ľudí, ktorí trpia ťažkými formami fóbií.

Celá táto štúdia bola uverejnená aj vo vedeckom časopise Biological Psychiatry.

Zdroj: lifee.cz

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií