fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Stratili ste čuch alebo chuť? Ihneď sa izolujte, môžete mať totiž Covid-19

Kuchári, ktorí zvyčajne spoznajú každe korenie v jedle, necítili kari či cesnak. Všetko jedlo bolo zrazu bez chuti. Matka nakazená koronavírusom necítila plnú plienku svojho dieťaťa. Iní uvádzajú, že necítia príjemnú vôňu šampónu či páchnuci mačací záchod. Anosmia – strata alebo výrazná zmena čuchu a ageúzia, čiže strata chuti, sa objavili ako zvláštne príznaky nákazy koronavírusom, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19.

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako informoval denník The New York Times, v piatok Britská asociácia ušných, nosných a krčných lekárov (ENT UK) s odvolaním sa na správy kolegov po celom svete vyzvala dospelých, ktorí stratili čuch, aby sa na sedem dní izolovali, aj keď nemajú žiadne ďalšie symptómy. Publikované údaje sú zatiaľ obmedzené, avšak znepokojili lekárov dosť na to, aby vydali varovanie.

,,Chcem upozorniť verejnosť, že môže ísť o príznak nákazy a každý, u koho sa objaví strata čuchu, by sa mal sám izolovať,” napísala v e-maile profesorka Claire Hopkinsová, predsedníčka Britskej otorinologickej spoločnosti, ktorá spadá pod ENT UK.

 ,,Tento krok môže prispieť k spomaleniu prenosu nákazy a zachrániť životy,” dodala.

Spoločne s predsedom ENT UK Nirmala Kumar vydali vyhlásenie, v ktorom vyzývajú zdravotníkov, aby používali ochranné prostriedky, ak budú liečiť pacientov, ktorí stratili čuch.

Varovali tiež pred vykonávaním vyšetrení nosových dutín, pretože vírus sa množí v nose a hrdle. Tento druh vyšetrenia môže vyvolať kašeľ alebo kýchnutie, ktoré lekára môže vystaviť vysokej miere vírusu.

,,Dvaja britskí otorinolaringológovia, ktorí sa nakazili koronavírusom, sú v kritickom stave,” uviedla Hopkinsová. ,,Správy z čínskeho Wu-chanu, kde sa koronavírus na prelome roka objavil, tiež uvádzali značné počty obetí práve u ušných, nosných a krčných špecialistov, rovnako ako aj u očných lekárov,” dodala.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus na Slovensku:  Potvrdilo sa 42 nových prípadov

Britskí lekári sa odvolávajú na správy z ďalších krajín, podľa ktorých značný počet pacientov nakazených koronavírusom trpí anosmiou. V Južnej Kórei, kde prebieha rozsiahle testovanie populácie, hlásilo 30 percent z 2 000 pozitívne testovaných osôb práve stratu čuchu ako hlavný symptóm. Priebeh ich nákazy bol mierny.

Príznaky koronavírusu

Americká akadémia ušných, nosných a krčných lekárov v nedeľu zverejnila na svojich stránkach informáciu, podľa ktorej stúpa počet neoverených informácií, že strata alebo zhoršenie čuchu a strata chuti sú zásadnými symptómami spojenými s nákazou koronavírusu. Vyskytli sa pritom u pozitívne testovaných pacientov, ktorí nemali žiadne iné príznaky.

Tieto symptómy, pokiaľ nie sú spojené s alergiou alebo sínusitídou, teda zápalom vedľajších dutín dýchacích ciest, by mali lekára varovať, aby vykonal test pacienta na vírus.  Osoby by mali zvážiť izoláciu.

V najpostihnutejších oblastiach Talianska lekári došli k záveru, že strata čuchu a chuti je známkou toho, že osoba, ktorá inak vyzerá zdravá, je v skutočnosti prenášačom vírusu a môže ho šíriť na ostatných.

,,Skoro každý z hospitalizovaných má rovnaký príbeh,” povedal doktor Marco Metra, vedúci oddelenia kardiológie v hlavnej nemocnici v Brescii, kde má 700 z 1 200 hospitalizovaných koronavírus.

Prečítajte si tiež:
Ušiť si rúško na tvár môžete aj z vrecka od vysávača, starého oblečenia a to aj bez stroja!

Spýtate sa na manžela či manželku. A povedia vám: ,,Moja žena len stratila chuť a čuch, ale inak je jej dobre.“  Pokračuje Metra: „Takže je, pravdepodobne, nakazená a šíri to ďalej, aj keď sama má veľmi mierny priebeh.

Nakazený basketbalista

Príznaky koronavírusu – stratu čuchu a chuti priznal napríklad basketbalista Utahu Rudy Gobert, po jeho pozitívnom teste bola minulý týždeň prerušená NBA. So svojimi skúsenosťami sa zdôveril na sociálnych sieťach.

Dvadsaťsedemročný Francúz sa stal 11. marca prvým hráčom v NBA, ktorý mal pozitívny test na koronavírus. Súťaž potom bola okamžite prerušená.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj nytimes

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií