fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Stredoveké mučenie plné ohavností: TOTO bolo horšie ako smrť!

Máte tip? napíšte nám mailom

Stredovek sa nazýva aj temným obdobím a nie je sa veľmi čomu čudovať. Tresty boli prísne a neplatili pre všetkých. Najmä stredoveké mučenie bolo mimoriadne kruté a neraz bolo horšie ako smrť.

Stredoveké mučenie – Pomalé a bolestivé

Stredovekí kati sa vo svojom remesle vyznali a dokonca by ste povedali, že si to aj užívali. Praktiky boli dopodrobna premyslené a dnes sa z nich hrôzou stavajú chlpy. Vznikali nové a nové zariadenia, ktorých úlohou bolo spôsobiť neznesiteľnú bolesť a pomaly spôsobiť krutú smrť. Za krádež sa sekali ruky, ak ľudia nemohli zaplatiť pokutu, mohli prísť aj o jazyk alebo pery. To ale nebolo to najhoršie, čo stredoveké mučenie prinieslo.

Napichovanie na kôl aj mosadzný býk

Napichovanie na kôl sa mnohým ľudom spája s vládou grófa Drakulu, ktorý bol mimoriadne krutým vládcom. Obete sa nastokli na kôl, ktorý sa postavil a telo sa postupne zošmyklo dole. Smrť neprišla ihneď, ale trvala dlhé hodiny. Niektoré legendy vravia, že Drakula medzi svojimi obeťami usporadúval oslavy plné jedla a pitia.

Mosadzný býk obľubovali najmä v starom Grécku, ale objavil sa aj v stredoveku. Do dutého kovového býka umiestnili obeť. Pod býkom sa založil oheň a postupne sa v ňom zvyšovala teplota. V hlave tohto ohavného tvora bola aj trúba, z ktorej vychádzali ľudské stony a pripomínali býčie zvuky. Okoloidúci pozorovatelia tak mali nechutné divadlo a stredoveké mučenie bolo zábava.

Prečítajte si tiež:
Radar Duga, chátrajúca megastavba postavená v blízkosti Černobyľa. Čo sa skrýva v zakázanom území?
cooler.sk

Lámanie a drvenie bolo obľúbené

Lámanie, trhanie a rezanie bolo tiež veľmi obľúbené. Také koleso na lámanie končatín malo stopercentnú úspešnosť v zabití svojej obete. Končatiny sa uviazali o koleso, ktoré sa pomaly točilo a kati drvili končatiny železným kladivom. Smrť prichádzala len veľmi pomaly a nakoniec sa koleso umiestnilo na stĺp, kde si na žijúcej obeti pochutnali vtáci. Veľmi podobne pôsobili aj drvič hlavy alebo kolien, ktoré obľubovala španielska inkvizícia.

Rezanie aj trhanie prsníkov

Pre ženy bol vymyslený priam hrôzostrašný nástroj. Hroty bývali horúce, prepichli kožu  a nasledovalo  ženského prsníka. Bolo to určené ženám, ktoré obvinili z nevery alebo potratu. K tým lacnejším a menej prepracovaným  nástrojom patrila obyčajná píla. Obeť priviazali  hore nohami na nejaký trám, aby visela nad zemou. Krv sa presunula nadol a obeť tak nestratila vedomie hneď. Postupne sa prerezala až do polovice tela a nechala sa tak. Mučenie a umieranie sa predĺžilo a malo slúžiť ako výstraha pre všetkých, ktorí sa prizerali. História je na podobné príbehy bohatá.

Prečítajte si tiež:
Prikláňal sa skôr k nacizmu ako k Sovietskemu zväzu. Milovaný a zatracovaný Andrej Hlinka
vedelisteze.sk

Známy škripec a železná stolička

Škripec poznáme aj z našich dejín. Bežne ich môžete vidieť na prehliadkach starých hradov a zámkov. Bol to stredoveký mučiaci nástroj, ktorý oddeľoval kĺby a končatiny na celom tele. Postupné naťahovanie oddelilo končatiny a chudák mučeník zomrel vo veľkej agónii.

Takáto obyčajne vyzerajúca stolička bola pokrytá 500 až 1500 hrotmi. Obvineného chudáka k nej pripútali a nemohol sa ani pohnúť. Ak to chceli urobiť ešte horšie, spodok zahrievali. O tom, že krvi bolo všade veľa, niet najmenších pochýb.

Stredoveké mučenie – TOTO bolo horšie ako smrť
Pixabay.com

A ešte jedna hrôza na záver

Mučiaca technika zvaná aj potkan patrila k tomu najhoršiemu, čo ste v stredoveku mohli nájsť. Na úbohú obeť položili klietku, v ktorej sa nachádzal potkan. Na jednej strane bola otvorená, na druhej sa zahrievala. Zviera chcelo uniknúť a jediná cesta viedla cez telo človeka.

Prečítajte si tiež:

20 múzeí, v ktorých vystavujú bizarné exponáty

Zdroj: vedelisteze.sk  cooler.sk  partymenu.eu

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií