fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Štúdia kolektívnej imunity v Česku potvrdzuje, že protilátky na koronavírus nemá takmer nikto

O výsledkoch zisťovania kolektívnej imunity v stredu ráno informoval český riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky, Ladislav Dušek, najprv v rozhovore pre Rádiožurnál a neskôr na tlačovej konferencii.

Máte tip? napíšte nám mailom

Štúdia kolektívnej imunity sa zaoberala zisťovaním množstva protilátok, ktoré v tele vzniknú po styku s koronavírusom. Odhalila, že medzi 26 549 testovanými je 107 pozitívnych na COVID-19, upozorňujú na to novinky.cz. Najmenej pozitívnych na 100 000 ľudí bolo v Brne, najviac na Litovelsku.

Ani v najviac zaťažených lokalitách nedosahujú hodnoty päť percent testovaných. V Prahe, Brne a Litoměřiciach je to menej ako 0,6 percenta. Vyplýva to z prezentácie k tlačovej konferencii ministerstva zdravotníctva a organizátorov štúdie.

,,Pozitivita protilátok sa pohybuje v intervale od nuly do troch percent v závislosti na lokalite,” uviedol Dušek. Podľa neho je to dôsledok toho, že ,,sme na tú brzdu šliapli veľmi skoro”.

Pri druhej vlne bude odolnosť znížená

,,Hlavný záver štúdie je, že stupeň imunizácie českej spoločnosti je veľmi nízky. Pohybuje sa okolo jednotiek promile,” povedal minister zdravotníctva Adam Vojtěch. Podľa prvých odhadov sa ukázalo, že ľudí bez príznakov je asi 27 až 38 percent.

,,Na jedného pozitívne diagnostikovaného bolo vtedy 2,25 človeka, ktorý bol nakazený, ale nevedel o tom,” spresnil Dušek.

Prečítajte si tiež:
Od dnes nie je potrebný test do práce, ani do školy

Podľa ministra zdravotníctva tak nie je dôvod meniť nastavený plán uvoľňovania, ale treba chrániť rizikové skupiny. Je nutné podľa neho sa zamerať na lokálne ohniská nákazy, napríklad Chebsko alebo v posledných dňoch Prahu. ,,Nemáme už plošný problém, ale musíme ho riešiť lokálne,” dodal.

,,Existujúca populácia je imunologicky naivná, je potrebné dbať na to, že keby prišla na jeseň druhá vlna, musíme počítať so zníženou odolnosťou populácie ako takej,” pokračoval.

Reprodukčné číslo: 0,7

Dušek predstavil aj aktuálnu situáciu v Českej republike. Podľa neho klesá podiel aj počet nakazených. ,,Dostávame sa takmer pod 0,5 percenta. Epidémia sa nešíri, ale globálne je v útlme,” uviedol Dušek.

Kleslo podľa neho tiež reprodukčné číslo, a to na 0,7 percenta. ,,Jedinec tak dokáže nakaziť menej než jedného ďalšieho človeka,” vysvetlil Dušek. Výrazne podľa neho stúpa aj počet ľudí, ktorí sa z choroby uzdravili. Osemdesiat percent ľudí má chorobu iba s ľahkými alebo žiadnymi symptómami.

Dušek ale upozornil, že priaznivá epidemiologická situácia sa do budúcnosti ťažko modeluje. ,,Existuje informačný systém, ktorý stráži, či sa situácia niekam neohýba, nejakým nežiaducim vývojom,” uviedol. Najdôležitejšie je podľa neho pritom reagovať rýchlo na zmenu.

Prečítajte si tiež:
Štát povolil od pondelka otvoriť na Slovensku ďalšie prevádzky

Epidemiológ a námestník ministra zdravotníctva, Roman Prymula, v stredu tiež upozornil, že v niektorých regiónoch je teraz vyššie riziko nákazy ako v Prahe. Upozornil napríklad na situáciu v Chebe.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj novinky.cz

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií