fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Sú elektronické cigarety zdravšou verziou fajčenia? Štatistiky hovoria niečo iné!

Máte tip? napíšte nám mailom

Len nedávno sa vo svete rozmohol obrovský trend s fajčením elektronických cigariet. Výrobcovia sa však prepočítali. Podľa lekárov sú oveľa elektronické cigarety nebezpečnejšie ako klasické cigarety. 

Fajčenie e-cigariet, teda vapovanie, sa stalo populárne po celom svete a tak nečudo, že sa dostalo aj k nám. Výrobcovia sľubovali lacnú a predovšetkým zdravšiu variantu fajčenia. Niektoré firmy si dokonca zaplatili ľudí, ktorí chodili po slovenských mestách, robili prieskum a presviedčali ľudí závislých na nikotíne používať „zdravšiu” verziu fajčenia. V posledných dňoch sme však svedkami toho, že práve spomínané vapovanie má na svedomí už piatu obeť. 

Počet obetí stúpa 

Posledný človek, ktorý zomrel na následky fajčenia elektronických cigariet bol 55-ročný muž z Kalifornie. Lekári potvrdili, že pacient v čase úmrtia trpel chronickými zdravotnými ťažkosťami, ktoré sa spájajú s novodobým zlozvykom – vapovaním. Muž sa tak stal piatou obeťou v USA, kedy lekári potvrdili, že zomrel na následky e-cigariet. 

Aj predošlé štyri úmrtia sa odohrali v Amerike. Vapovanie zabíjalo v Indiane, Minnesote, v Illinois a v Oregone. Iný prípad sa stal v Utahu. Pacienta, ktorý skončil v nemocnici kvôli problémom s pľúcami museli lekári uviesť do kómy.

Prečítajte si tiež:
Slovinsko zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 4,2

Od minulého piatka príslušné úrady varovali verejnosť, že v súčastnosti je až 450 možných prípadov zdravotných ochorení kvôli fajčeniu e-cigariet v 33 krajinách sveta. Portál Unilad uviedol, že zo 450 prípadov závažného ochorenia pľúc, ktoré sú hlásené v USA sa väčšina z nich údajne týkala mladých ľudí vo veku od 18 do 25 rokov, u ktorých bolo podozrenie na infekciu podobnú pneumónii.

Tieto prípady respiračných chorôb vyústili do závažných symptómov, vrátane bolesti na hrudníku, kašeľ, dýchavičnosť a zvracanie. V každom z potvrdených prípadov mali pacienti v priebehu posledných 90 dní skúsenosť s vapovaním nikotínu alebo zložky marihuany THC.

elektronické cigarety
Zdroj: Pixabay.com

Liek je v nedohľadne

Úradníci v Centrách pre kontrolu chorôb naliehali na ľudí, aby prestali vapovať ihneď po tom, ako sa počet prípadov zdvojnásobil len v priebehu jedného týždňa. 

Ako uvádza Los Angeles Times, odborníci už pracujú na zistení toho, ktorá zložka elektronických cigariet zdravotné ťažkosti spôsobuje. Hospitalizovaní pacienti totiž používali na vapovanie rôzne produkty, niektoré obsahovali nikotín, iné marihuanu.

Hlavným podozrivým sú však elektronické cigarety kupované na čiernom trhu a, žiaľ, lekárom sa zatiaľ nepodarilo nájsť efektívny spôsob, ako ochorenie pľúc spôsobené vapovaním vyliečiť. Niektorí pacienti boli liečení antibiotikami, iní zas steroidmi. Účinnosť týchto liekov je však zatiaľ otázna.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: V New Yorku demonštranti rabujú vo veľkom obchody na Piatej Avenue

Prečítajte si tiež:

Fajčenie e-cigariet zabíja! V New Yorku aj Michigane vapovanie už ZAKÁZALI

 

Zdroj: Unilad.co.uk 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií