Suchá pokožka z umývania rúk? Vyrobte si antibakteriálny krém na ruky
Ak je vaša pokožka suchá a nie je dostatočne hydratovaná, zvyšujú sa šance na bakteriálne infekcie. Vyrobením vlastného antibakteriálneho krému si možete skontrolovať prísady a vyhnúť sa tak akýmkoľvek chemikáliám.
COVID-19 je názov choroby, ktorá je výsledkom infekcie nového koronavírusu označovaného ako SARS-CoV-2. Pandémia ovplvyní nielen ľudí, ale aj ekonomický blahobyt našej planéty. Podrobné charakteristiky prežita koronavírusu ešte nie sú známe, aj keď sa potvrdilo, že tento vírus prežije dlhšie pri izbovej teplote s 50 % vlhkosťou v porovnaní s 30 % vlhkosťou. Zdá sa tak, že teplota vzduchu medzi 30 °C až 40 °C znižuje prenesenie iných koronavírusov.
Najčastejšou metódou nakazenia COVID-19 je kontakt s kvapôčkami infikovaných osôb počas interakcie medzi ľudmi, ako napr. bozkávanie, podávanie rúk.
Čo môžeme urobiť, aby sme zabránili podráždeným a suchým rukám?
Dermatológovia radia, aby ste sa pri kúpe krémov uistili, že neobsahujú žiadné dráždivé látky, ako je retinol. Pre citlivé ruky sú vhodné krémy bez vône, ktoré obsahujú kyselinu polyurónovú alebo bambucké maslo.
Po dôkladom umytí rúk naneste krém na ruky, ktorý je bohatý na hydratáciu. Ak máte pocit, že vaša pokožka je obzvlášť suchá, naneste na ruky hustý krém cez noc, predtým, ako idete spať a ruky si zabaľte do bavlnených rukavíc.
Na udržanie jemnej a hladkej pokožky môžete skúsiť peeling na ruky s medom, hnedým cukrom a kokosovým olejom
Domáci peeling je jeden zo spôsobov, ako minimalizovať suchú pokožku. Jednoducho si ho vyrobíte doma s ingrediencami, ktoré už máte v kuchyni. Svojim rukám tak doprajete výživnejšiu hydratáciu!
Postup:
1. Zmiešate dve polievkové lyžice medu, hnedého cukru a 1 lyžicu kokosového oleja.
2. Vznikne hustá hmota, ktorú aplikujete na ruky.
3. Necháte pôsobiť 10 až 15 minút a opláchnete teplou vodou.
Výzvy na pravidelné umývanie rúk
Ak sledujete odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), aby ste zabránili šíreniu koronavírusu, pravdepodobne si umývate ruky viac ako kedykoľvek predtým. Štúdia publikovaná v Clinical Microbiology Rewies ukázala, že umývanie rúk mydlom môže zanechať vaše ruky suchšie. Časté umývanie rúk môže z naších rúk odobrať prírodné oleje, predovšetkým, ak to robíme dôkladne a umývame mydlom a vodou po dobu 20 sekúnd. Namiesto umývania rúk nepoužívajte rukavice. Vírus sa na nich dostane rovnakým spôsobom, ako sa dostane do rúk.
Pravidelné umývanie rúk a používanie antibakteriálnych prostriedkov môže nechať naše ruky popraskané a boľavé. Dôvodom je, že v priebehu krátkeho času nadmerné umývanie vyčerpáva prirodzenú ochrannú bariéru pokožky.
VYROBTE SI SAMI: Antibakterálny krém na suché a popraskané ruky
Budeme potrebovať :
1 lyžicu extra panenského olivového oleja,
1 lyžicu kokosového oleja,
2 lyžice včelieho vosku,
10 kvapiek esenciálneho oleja, podľa vlastného výberu,
5 kvapiek Tea Tree Oil, ktorý má dezinfekčné a hojivé účinky.
Postup:
1. Olivový olej, kokosový olej a včelí vosk rozpustíme vo vodnom kúpeli
2. Premiešame a necháme ho vychladnúť na izbovú teplotu.
3. Potom pridáme zvyšné prísady a dobre premiešame.
4. Krém skladujte uzatvorený pri izobovej teplote.
Chránte seba a ostatných
Prísnym dodržiavaním pokynov Ministerstva zdravotníctva SR povzbudíte ostatných, aby sa týmito radami riadili tiež. Sociálna izolácia je dôležitá, pretože môže spomaliť šírenie koronavírusu. Vyvarujte sa úzkemu kontaktu s ľuďmi a udžujte si odstup medzi vami a ostatnými minimálne 2 metre. Ak ste chorý, ostaňte doma, aby ste zabránili šíreniu akejkoľvek infekcie. Každý, kto má príznaky, by sa mal izolovať po dobu 14 dní. Rizikové skupiny by sa mali vyhýbať úzkemu kontaktu s ľudmi mimo domova. Umývajte si ruky pravidelne a správne. Pri kašlaní, kýchaní zakryte si ústa a nos servítkou. Použité srvítky vyhoďte do koša a umyte si ruky. Dezinfikujte predmety a povrchy, ktorých sa dotýkate často. Vyhýbajte sa preplneným miestam, najmä vnútri.