Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd má rozhodnúť o prípadnej obnove konania pre odsúdeného bývalého policajného funkcionára Pakšiho

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na stredu 17. apríla verejné zasadnutie.

14.4.2024 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na stredu 17. apríla verejné zasadnutie, na ktorom má rozhodovať o návrhu na povolenie obnovy konania pre odsúdeného bývalého zástupcu riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Norberta Pakšiho. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu.

Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu SR, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.

Samosudca Špecializovaného trestného súdu ešte v máji 2021 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom vtedajšieho Úradu špeciálnej prokuratúry a bývalým policajným funkcionárom Norbertom Paksim. Súd uznal obvineného za vinného z činnosti pre zločineckú skupinu, zneužívanie právomoci verejného činiteľa a obzvlášť závažného pokračovacieho zločinu prijímania úplatku.

Odsúdil ho na trest odňatia slobody vo výmere päť rokov v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia s ochranným dohľadom na dva roky. Súčasťou rozsudku bolo aj prepadnutie Paksiho majetku v prospech štátu. Podľa prokurátora bola výška úplatkov prijatých odsúdeným ustálená na 380-tisíc eur.

Norberta Paksiho zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v októbri 2020 spoločne s vtedajším špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Jeho advokát následne informoval, že sa k trestnej činnosti priznal a chce spolupracovať s políciou. Odsúdený pôsobil ako zástupca riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností.

Viac k témam: obnova konania, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd má rozhodnúť o prípadnej obnove konania pre odsúdeného bývalého policajného funkcionára Pakšiho © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií