Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd poslal Garbára do väzenia za vyzvedačstvo pre Rusko a branie úplatkov

Bohuš Garbár podal proti rozsudku sťažnosť.

29.4.2024 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd (ŠTS) poslal do väzenia Bohuša Garbára za vyzvedačstvo pre Rusko a branie úplatkov. Ako informoval denník Sme, súd tak nevyhovel jeho žiadosti o odpustenie zvyšku finančného trestu.

Odsúdený Slovák si tak v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia odsedí jeden rok, päť mesiacov a 25 dní. Garbár podal proti rozsudku sťažnosť.

Súd sa už minulosti opakovane zaoberal otázkou peňažného trestu 15-tisíc eur, ktorý odsúdenému uložil. Ten totiž tvrdil, že ho nie je schopný zaplatiť.

Najvyšší súd SR naposledy v decembri 2023 zrušil skoršie rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý rozhodol o tom, že odsúdený peňažný trest zaplatiť nemusí. Zároveň rozhodol, že požadovanú sumu môže uhradiť v splátkach.

Žiadosť o upustenie od trestu

Garbár v septembri minulého roku súd žiadal o upustenie od peňažného trestu, pričom argumentoval tým, že poberá len opatrovnícky príspevok, keďže sa stará o matku. Samosudca STŠ sa s touto argumentáciou stotožnil, prokurátor však proti nemu podal sťažnosť.

Argumentoval pri tom, že pri zadržaní bolo u Garbára zaistených viac ako 20-tisíc eur, pričom 19-tisíc mu bolo vrátených. Preto navrhoval odsúdenému uložiť náhradný trest vo výške dva roky väzenia. Podľa odsúdeného však išlo o požičané peniaze určené na stavebné úpravy.

Garbár už predtým žiadal o upustenie od peňažného trestu a prvostupňový súd mu najskôr nevyhovel. Najvyšší súd však rozhodnutie zrušil a prikázal ŠTS vo veci opätovne konať a rozhodnúť.

Stretnutie s diplomatom

ŠTS uznal Garbára vo februári 2023 v rámci schválenia dohody o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku.

Uložil mu trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov ako aj spomenutý peňažný trest.

Odsúdený sa podľa rozsudku stretol s diplomatom Ruskej federácie, pre ktorého za finančnú odmenu 1 000 eur vyhľadával a zisťoval citlivé informácie z bezpečnostných zložiek SR, utajovaných informácií týkajúcich sa armády a NATO.

Národná kriminálna agentúra Garbára obvinila v marci 2022, v tom čase pôsobil ako dopisovateľ portálu Hlavné správy. Podľa vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana sa obaja ku skutkom priznali. Garbár podľa polície zbieral informácie pre príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU od apríla 2021.

Viac k témam: Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd poslal Garbára do väzenia za vyzvedačstvo pre Rusko a branie úplatkov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií