fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu

Jozefa Markuša už prvostupňový súd raz odsúdil, ale odvolací súd mu prípad vrátil.

Máte tip? napíšte nám mailom

22.3.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava III v stredu pokračovalo pojednávanie s bývalým predsedom Matice slovenskej Jozefom Markušom stíhaným pre trestný čin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku.

Na pojednávanie bola predvolaná znalkyňa z odboru ekonómie, ospravedlnila sa však pre neodkladné povinnosti. Na výsluchu znalkyne trvá obhajoba, keďže jej znalecký posudok môže preukázať, či „zmluvné vzťahy uvedené v obžalobe mali svoj ekonomický a právny dôvod”.

Pojednávanie odročili na neurčito

Prokurátorka Krajskej prokuratúry v Bratislave pritom súdu navrhovala vykonanie posudku odmietnuť ako nezákonné. „Znalec v znaleckom posudku rieši právne otázky, robí právne závery a dokonca hodnotí dôkazy,” skonštatovala. Súd však rozhodol, že posudok bude pred súdom oboznámený.

Pojednávanie zároveň odročil na neurčito pre chystanú reorganizáciu súdov v Bratislave. „A chceli sme to dnes ukončiť,” skonštatoval predseda senátu Karol Posluch.

Odvolací súd zrušil pôvodný verdikt

Súd obžalovaného už raz, konkrétne v decembri 2016, uznal za vinného a uložil mu trest jeden rok väzenia s podmienečným odkladom na dva roky. Odvolací Krajský súd v Bratislave však v septembri 2017 na neverejnom zasadnutí zrušil pôvodný verdikt okresného súdu a vec mu vrátil na opätovné prejednanie.

Prečítajte si tiež:
Živica sa uchádza o post šéfa RTVS, je odhodlaný budovať spravodajstvo na princípe komplexnosti a férovosti (foto)

Trestné oznámenie na Jozefa Markuša podalo vedenie Matice slovenskej na čele s Mariánom Tkáčom v roku 2011. Jozefovi Markušovi kládli za vinu uznanie dlhu dcérskej spoločnosti Matice slovenskej – Matičného fondu. Zmluvu o prevzatí dlhu viac ako 202-tisíc eur Jozef Markuš podpísal v roku 2007. Dlh bol splatený v dvoch splátkach zo ziskov tlačiarenskej spoločnosti Neografia, v ktorej mala Matica 80-percentný podiel. Sudca prvostupňového súdu v decembri 2016 pri vynesení rozsudku zdôraznil, že zmluva bola pre Maticu nevýhodná a nepochybne jej bola spôsobená škoda. Nešlo o nevydarenú finančnú operáciu, ale zmluva sa dá chápať ako dar tretej osobe, uviedol sudca. Výšku trestu odôvodnil aj tým, že si nemyslí, že išlo o úmyselné konanie.

Viac k témam: Predseda Matice slovenskej, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd s expredsedom Matice slovenskej Markušom odročili na neurčito, potrebujú ešte vypočuť znalkyňu © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií