Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Súd vyhovel žalobe Žilinku, názov ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne nie je v súlade so zákonom

Poslanci obce neodhlasovali zmenu názvu ulice pomenovanej po prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi.

26.6.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 26. júna, 15:42

Správny súd v Banskej Bystrici v stredu vyhovel v celom rozsahu žalobe prokurátora Generálnej prokuratúry SR, keď rozhodol, že napadnuté všeobecne záväzné nariadenie v časti, v ktorej obec Varín v okrese Žilina určuje názov ulice Dr. Jozefa Tisu, nie je v súlade so zákonom o obecnom zriadení. Na sociálnej sieti o tom informoval generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Obecné zastupiteľstvo mu nevyhovelo

Zároveň pripomenul, že prokurátor podal ešte 30. mája 2022 obci Varín protest proti Všeobecne záväznému nariadeniu obce o určení a zmene názvu ulíc a iných verejných priestranstiev na území obce z dôvodu, že určenie názvu ulice Dr. Jozefa Tisu je v rozpore so zákonom.

Obecné zastupiteľstvo však na svojom zasadnutí konanom 19. júla 2022 podanému protestu prokurátora nevyhovelo, preto podal žalobu na súd.

Generálna prokuratúra SR bude vždy chrániť verejný záujem, trpezlivo prijímať opatrenia a efektívne využívať zákonné prostriedky na ochranu zákonnosti,“ vyhlásil Žilinka. Zároveň poďakoval kolegom z netrestného odboru GP SR za kvalitne a svedomite vykonanú prácu.

Názov bol aj jazykovo nesprávny

Ako doplnila hovorkyňa GP SR Zuzana Drobová, obec Varín musí na základe rozhodnutia súdu ulicu premenovať v zákonom stanovenej lehote.

Podľa prokuratúry názvom ulice obec porušovala zákon o obecnom zriadení, keďže jej názov nebol určený s prihliadnutím na významné nežijúce osobnosti, zároveň ide o názov urážajúci náboženské alebo národnostné cítenie, a navyše aj o jazykovo nesprávny názov.

Generálna prokuratúra SR sa naďalej dôsledne zaoberá všetkými prípadmi, ktoré súvisia s uctievaním a oslavovaním osoby Jozefa Tisa, ako aj ďalších predstaviteľov režimu Slovenskej republiky z rokov 1939 až 1945, ktoré aj v kontexte uvedeného rozhodnutia súdu je nutné jednoznačne považovať za nezákonné,“ zdôraznila Drobová.

Prečin prejavu sympatie

Začiatkom roka 2022 zrušil vtedajší špeciálny prokurátor Daniel Lipšic na podklade podaných sťažností uznesenie o vznesení obvinenia voči desiatim poslancom obecného zastupiteľstva obce Varín, ktorí boli na základe pokynu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry obvinení z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Dôvodom bolo, že poslanci neodhlasovali zmenu názvu ulice v obci Varín, ktorá je pomenovaná po prezidentovi vojnového Slovenského štátu Jozefovi Tisovi.

Lipšic vo svojom zrušujúcom uznesení okrem iného uviedol, že objektívna stránka skutkovej podstaty trestného činu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd si vyžaduje, že páchateľ verejne prejavuje sympatie k danej skupine. Prejaviť sympatiu je tak podľa Lipšica možné len aktívnym konaním, verejné prejavenie sympatie nekonaním je z povahy veci nemožné.

Viac k témam: Generálny prokurátor SR, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Súd vyhovel žalobe Žilinku, názov ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne nie je v súlade so zákonom © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií