fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Superpočítač za 1.6 miliardy Briti s ním budú predpovedať počasie

Máte tip? napíšte nám mailom

Budeme môcť predpovedať počasie rýchlejšie a presnejšie? Superpočítač, ktorý bude riadený britskou meteorologickou službou Met Office, to pravdepodobne zabezpečí.

Presnejšie by mal predpovedať príchod búrok, vhodné miesta na ochranu pred povodňami a zmeny globálnej klímy. Uvidíme však nakoľko budú analýzy globálnej klímy dôveryhodné. Totiž moderný trend nás takmer núti vrátiť sa na stromy a klimatickú hystériu spôsobujú najmä čísla vytrhnuté z kontextu alebo náležite ošetrené, aby vyzerali desivo a škandalózne.

Konkrétne letiská budú schopné prijímať dáta superpočítača a použiť ich pre možné plánovanie letov alebo núdzové situácie. S tým nutne súvisia energetické spoločnosti, ktoré sa spoľahnúc na údaje môžu chrániť pred potenciálnym výpadkom energie a prepätím.

Hovorí sa, že byť meteorológom je jedno z mála povolaní, kde sa môžete často mýliť bez rizika straty zamestnania. Je to výsledok predpovedí, ktoré sú spravidla náročné a vzhľadom na vrtkavosť podmienok nevyspytateľné. Technológia našťastie môže pomôcť.

Bohatá dotácia na superpočítač

Alok Sharma, člen britského parlamentu, tajomník a prezident britského oddelenia pre obchod, energetiku a priemysel (BEIS – Department for Business, Energy and Industrial Strategy), v pondelok oznámil, že vláda prispieva sumou 1,2 miliardy britských libier (1,4 miliardy eur) na vybudovanie špičkového superpočítača na predpoveď počasia. Na stránke britskej vlády Sharma uvádza:

„Za posledných 30 rokov nové technológie dosiahli presnejšie predpovede počasia, pričom búrky mohli odhadnúť už 5 dní vopred. Či už ide o slnečné dni alebo hustý dážď, naša významná investícia do nového superpočítača ešte viac urýchli predpovede. Pomôže ľuďom pripraviť sa na veľké vplyvy počasia, prerušenie dodávok energie, protipovodňové opatrenia alebo lepšie plánovať svoje cesty.“

Inštalácia sa uskutoční v priebehu desiatich rokov, počnúc rokom 2022. Očakáva sa, že iba prvá fáza zvýši výpočtovú kapacitu úradu Met Office šesťkrát. Inovácie, ktoré by mali prebehnúť medzi šiestym a desiatym rokom, majú znovu zvýšiť výkon o trikrát. Úradníci očakávajú, že to bude najvyspelejší superpočítač venovaný počasiu a klíme na svete. Nanešťastie pre hackerov a počítačových „mágov“ kancelária neoznámila, aké konkrétne parametre bude inštalovaný superpočítač mať.

Prečítajte si tiež:
Na Mars sa budeme môcť presťahovať za 200 000 dolárov. A už o 5 rokov
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií