fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Susedia Ukrajiny sa pripravujú na záplavu utečencov. Ako je na tom Slovensko?

OSN pre utečencov tvrdí, že situácia na Ukrajine sa rýchlo zhoršuje a vyzvala susedné krajiny, aby ponechali svoje hranice otvorené pre Ukrajincov, ktorí hľadajú bezpečný prístav.

Máte tip? napíšte nám mailom

„Už sme zaznamenali správy o obetiach a ľuďoch, ktorí začali utekať zo svojich domovov hľadať bezpečnosť,“ hovorí Filippo Grandi, vysoký komisár OSN pre utečencov.

Viaceré európske krajiny susediace s Ukrajinou sa už pripravujú na príchod utečencov utekajúcich pred ruskou inváziou.

Poľsko zriaďuje na svojich hraniciach prijímacie miesta a jeho nemocnice pripravujú lôžka pre zranených Ukrajincov, tvrdí tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Slovensko je pripravené prijať utečencov

Aj Slovensko je pripravené prijať utečencov a posielajú ďalších vojakov, aby zvládli pravdepodobný prílev na ďalších priechodoch zriadených na ich hraniciach s Ukrajinou.

Slovenský premiér Eduard Heger vyzval: ,,Prosím, majme s nimi súcit a pochopenie.”

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké čaká nákladná doprava na vstup na Slovensko 260 minút, osobná 300 minút. Všetci cestujúci smerom na Ukrajinu sú vybavovaní priebežne.

Veľvyslanec Slovenska zostáva v Kyjeve

Veľvyslanec Slovenska zostáva v Kyjeve. Slovenská ambasáda funguje v operačnom režime. Na mieste okrem veľvyslanca zostáva aj jeho zástupca i zástupca Ozbrojených síl. Nemecko tiež ponúklo humanitárnu pomoc krajinám susediacim s Ukrajinou.

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj bbc
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií