Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Chystáte svadbu? TOTO je 10 zaručených fínt, ako nezruinovať peňaženku

Svadby dnes nie sú najlacnejšou záležitosťou. Ako sa popasovať s rozpočtom a neminúť veľa peňazí za svadobnú hostinu? Prinášame vám 10 rád, ako a kde ušetriť.

1. Svadobné šaty a oblek

O dokonalom svadobnom dni sníva azda každá žena. Výber šiat je jeho dôležitou súčasťou. Myslite na to, že svadobné šaty budete mať oblečené len raz v živote a ak máte obmedzený rozpočet, dokážete na nich ušetriť. Ako? Pokojne ich choďte kúpiť spolu s oblekom napríklad do Poľska. Ceny sú tam nižšie ako u nás.

Na druhej strane je pravda, že ženy si predstavujú samé seba vo svadobných šatách asi častejšie, než si predstavujú muži svoju nevestu bez nich. Aj preto by ste si mohli dať potrpieť nielen na svadobných šatách ale aj na tom, čo budete mať pod nimi. Aj šetriť predsa treba s mierou.

2. Mejkap a účes nevesty

K dokonalým šatám patrí perfektná vizáž. Namiesto drahého líčenia a kaderníčky zavolajte svoju kamarátku alebo známu. Namaľuje a učeše vás zadarmo alebo za dobrú cenu, a ešte sa k tomu aj zabavíte. Ak sa viete nalíčiť vy sama, pokojne tak urobte. Nie je na tom nič zvláštne a vy najlepšie predsa poznáte proporcie svojej tváre.

Tak budete vedieť lepšie, čo na sebe chcete zvýrazniť a čo zamaskovať. Ak ste nerozhodná v otázke vlasov, rozhodnite sa podľa strihu šiat. K odhalenému chrbtu sa hodí účes s rozpustenými vlasmi. Naopak, k šatám s čipkou okolo ramien a dekoltu zopnuté.

svadby
Zdroj: unsplash.com

3. Svadobné oznámenia

Čo je romantickejšie, než navrhovať dizajn pozvánky na svadbu spolu so svojím budúcim manželom? Ak ste kreatívni a zvládate prácu s počítačom, pozvánky hravo vyrobíte aj sami. Online program Canva je jednoduchý, prehľadný a vďaka mnohým funkciám, ktoré ukrýva môžete popustiť uzdu svojej fantázii.

Tento program je navyše zadarmo a ľahko sa v ňom vyzná aj začiatočník. Verte, že pomocou neho vytvoríte skutočne nádherné a originálne pozvánky. Ak si na o predsa len netrúfate, požiadajte o pomoc známeho, ktorý má umelecké cítenie a cit pre detail.

4. Svadobná kytica

Dnes je v móde retro štýl, tak prečo ho nezakomponovať aj do výzdoby a svadobnej kytice? Poverte niekoho, aby vám natrhal margaréty, levanduľu alebo iné lúčne kvety a voilá. Krásna kytica je na svete. Ak však chcete kvety, ktoré na lúke len tak nenájdete, porovnajte si ceny viacerých kvetinárstiev. Výhodou je, ak kvetinárstvo zasvätíte aj do výzdoby. Potom môžete cenu zjednať a niekoľko eur aj ušetriť.

5. Hostia

Dobre si premyslite, koho pozvete a koho nie. Zvykom je pozývať každého z rodiny, no je to efektívne? Nemusíte pozvať bratrancov a sesternice z piateho pokolenia, ak s nimi vôbec nie ste v kontakte. Na túto položku miniete minimálne 50 % zo svojho rozpočtu na svadbu.

Nebojte sa, že ak niekoho nepozvete, tak sa urazí. Rozdeľte si hostí na dve skupiny. Najbližších pozvite na hostinu a tých vzdialenejších na obrad. Najvýznamnejšia časť celej svadby aj tak spočíva vo svadobnom obrade.

svadby
Zdroj: unsplash.com

6. Svadobné auto

Nemusíte si objednať šoféra s limuzínou. Úplne postačí strýkov mercedes. Aj dedkov „žiguľák“ by mal niečo do seba. Stačí ho ozdobiť pár stuhami a je to. Ak ste z dediny a máte známeho, ktorý vlastní kone a koč, neváhajte. Nie je nič romantickejšie než mladomanželia na koči smerujúci na svadobnú hostinu.

7. Alkohol

Pred objednaním priestorov na svadobnú hostinu zistite, či si môžete priniesť vlastný alkohol. To môže výrazne ušetriť náklady na svadbu. Mnohé reštaurácie a kaštiele si však účtujú takzvané korkovné alebo poplatok za to, že pijete vlastný alkohol. Nenechajte sa však odradiť a s majiteľom sa na podmienkach dopredu dohodnite.

8. Svadobný fotograf

Veľmi dôležitá súčasť vašej svadby. Vďaka fotografovi navždy zvečníte svoje najmilšie spomienky na tento výnimočný deň. Pokojne zavolajte známeho, o ktorom viete, že fotí. Alebo, ak chcete profesionála, vybrali sme pre vás 10 najlepších svadobných fotografov zo SlovenskaInšpirujte sa a vyberte toho pravého pre vás.

svadby
Zdroj: unsplash.com

9. Obrúčky

Ak sa vám doma povaľujú prstene, retiazky alebo iné šperky, ktoré pre vás nemajú žiadnu hodnotu alebo sú zničené, máme pre vás nápad. Odneste ich do zlatníctva a nechajte si z nich urobiť prstene na mieru. Alebo si prstene kúpte v záložni. Aj to je možnosť. Svadby sú dnes trošku drahšie, no nenechajte sa odradiť. Všetko to za to stojí, pretože na tento deň budete spomínať až do konca svojho života.

10. Výslužky

Dajú sa spraviť na milión spôsobov, no aj tie niečo stoja. Čo tak doma spravené a vyzdobené perníčky? Nimi nepohrdne nikto. Výslužkou tiež môže byť poldeci domácej. Ak pozývate na svadbu rodiny s deťmi, nemusíte dávať výslužku každému zvlášť. Stačí, ak napríklad rodičom s dvoma deťmi dáte dve výslužky namiesto štyroch.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií