fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svadobná sezóna v plnom prúde: Toto sú najkrajšie tradície a zvyky zo Slovenska

Máte tip? napíšte nám mailom

Slovenské svadby sú plné nádherných tradícií, ktoré si pamätajú ešte naše staré mamy. Ak hľadáte inšpiráciu, vybrali sme tie najkrajšie.

1. Odobierka

Tento tradičný zvyk sa deje v deň svadby, kedy je už všetko prichystané a do domu ženícha a nevesty sa pomaly zbiehajú najbližší hostia. Je takým poďakovaním rodičom za roky starostlivosti, krstným rodičom za vedenie k Bohu a aj súrodencom. Zároveň nevesta a ženích, každý zvlášť v rodnom dome alebo byte, odprosujú za všetko zlé, čo kedy urobili. Rodičia požehnajú svoje dieťa a ich ďalšie kroky smerujú do kostola.

2. Rozbíjanie tanierov

Tento zvyk sa praktizuje hneď po príchode do reštaurácie, v ktorej je svadobná hostina. Pripravení čašníci, jeden alebo dvaja, gratulujú novomanželom a hodia tanier o zem. Mladomanželia dostanú metlu so smetárom a spoločnými silami musia rozhádzané črepy pozametať. Táto tradícia má symbolizovať, že ak budú nevesta a ženích stále držať spolu, všetky problémy vyriešia. Tiež sa hovorí, že črepy prinášajú šťastie.

svadobné zvyky
Zdroj: unsplash.com

3. Spoločné jedenie polievky

Nech sú mladomanželia akokoľvek hladní, dostanú len jeden tanier s polievkou. Cieľom tohto zvyku je, aby sa nevesta so ženíchom navzájom kŕmili. Táto tradícia, podobne ako zametanie črepov z taniera, symbolizuje spoločnú prácu a pomoc tomu druhému. Jedna polievka tiež vyjadruje jeden majetok, ktorý je spoločný, a že od teraz sa obaja budú deliť s tým druhým.

Prečítajte si tiež:
Dodávka prerobená na obytný automobil

4. Prvý manželský tanec a rodičovský tanec

Po prvom hlavnom jedle sa na parket dostavia mladomanželia a za tónov vybratej piesne tancujú svoj prvý tanec. Tento moment patrí len im dvom. Neskôr sa obaja rozdelia a nevesta pokračuje v tancovaní so ženíchovým otcom a ženích tancuje s nevestinou matkou. Niekde je zvyk aj taký, že nevesta po tanci so ženíchom tancuje ešte zo svojim otcom. Všetko je to ale na vás. Jednoznačné je, že sa týmto otvorí zábava a na parket pribúdajú ostatní hostia.

svadobné zvyky
Zdroj: unsplash.com

5. Čepčenie nevesty

Tento krásny ľudový zvyk sprevádzajú väčšinou speváci a tanečníci z ľudového súboru. Presne o polnoci družička neveste prezlečenej v kroji zloží závoj, pripne čepiec a ženíchovi dá družba na hlavu klobúk. Za zvukov ľudových piesni si po krátkej scénke si mladomanželia opäť pripijú na svoju lásku a šťastné manželstvo. Tento zvyk symbolizuje prechod nevesty zo slobodného stavu do toho manželského. Po tejto tradícii sa nevesta ide prezliecť do spoločenských šiat a zábava pokračuje až do rána.

6. Prenášanie nevesty cez prah

Ženích pred vstupom do sály alebo izby, kde spolu s nevestou prežije svadobnú noc, prenesie novomanželku cez prah. Pre niekoho romantický zvyk, pre iného pohanská tradícia, ktorá má oklamať zlých duchov číhajúcich pod prahom domu. Symbolizuje tiež začiatok nového života a statočnosť ženícha, ktorou bude od teraz ochraňovať svoju manželku.

Prečítajte si tiež:
Recept na vynikajúce fašiangové šišky: tradícia, ktorá nikdy neomrzí!

Prečítajte si aj článok o tých najkrajších slovenských miestach pre vašu svadbu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií