fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švajčiarská vláda zamietla žiadosť Španielska o reexport zbraní na Ukrajinu, porušuje ich federálny zákon

Podobné žiadosti odmietli vlani aj Dánsku a Nemecku.

Máte tip? napíšte nám mailom

10.2.2023 (SITA.sk) – Švajčiarska vláda zamietla žiadosť Španielska o reexport dvoch protivzdušných zbraní švajčiarskej výroby na Ukrajinu. Švajčiarsky štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti (SECO) pre televíziu CNN v piatok uviedol, že to porušuje zákon o vojnovom materiáli. Hovorca SECO Fabian Maienfisch vysvetlil, že z rovnakého dôvodu vlani podobné žiadosti odmietli aj Dánsku a Nemecku.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Švajčiarsko má prísny federálny zákon, ktorý reguluje reexport zbraní a ďalších vojnových materiálov švajčiarskej výroby, pripomína CNN. Švajčiarsky parlament preskúmava návrh zákona predložený 3. februára, ktorý by dané obmedzenia mohol uvoľniť.

Švajčiarsko je neutrálna krajina, na začiatku vojny na Ukrajine však tento postoj prerušilo, keď prijalo sankcie voči Rusku ako Európska únia. Odôvodnilo to mimoriadnosťou situácie.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Sankcie proti Rusku
Zdroj: SITA.sk – Švajčiarská vláda zamietla žiadosť Španielska o reexport zbraní na Ukrajinu, porušuje ich federálny zákon © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií