fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Švajčiarske ľadovce sa rapídne topia: Zmizlo už niekoľko kilometrov

Máte tip? napíšte nám mailom

Švajčiarsko čelí vážnemu klimatickému problému. Ľadovce sa za posledných 130 rokov roztopili o niekoľko kilometrov.  

S narastajúcim problémom v rámci klimatických zmien sa musia trápiť mnohé krajiny. Niektoré bojujú so silnými požiarmi vyplývajúcimi z nadmerného sucha, iné zase trápi zvyšovanie hladiny vôd. Vo Švajčiarsku sa aktuálne snažia riešiť problém s topením ľadovcov. Vedci porovnali dobové fotografie spred 30 rokov a zistili, že krajina sa výrazne zmenila.

Ľadovce sa výrazne topia

Vo Švajčiarsku sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako uvádza svetový priemer. Len za tento rok stratili ľadovce 2% svojho objemu. V krajine preto vznikla iniciatíva ľadovec, ktorá požaduje, aby sa do ústavy zahrnuli opatrenia v oblasti klímy.

Teplota v Alpách sa zvýšila, čo zapríčinilo úbytok ľadovcov. Čísla hovoria, že viac ako 500 švajčiarskych ľadovcov zmizlo. Experti tvrdia, že ďalších vyše tisíc sa roztopí do 10 rokov, ak sa neurobia dostatočné opatrenia v oblasti klímy. Vláda varuje, že úbytok ľadu bude mať negatívny vplyv na hospodárstvo v krajine. 

Vedci zo švajčiarskej akadémie vied porovnali dobové fotografie zo súčasnými. Hotel Belveder bol v roku 1938 obklopený ľadovcom, dnes by ste v jeho okolí našli zelené lúky. Môžu za to predovšetkým mimoriadne teplé letné mesiace, ktoré prispievajú k topeniu ľadu.

Švajčiari chránia ľad pomocou bielych plachiet

S úbytkom ľadu bojujú Švajčiari po svojom. Zahaľujú ho do bielych plachiet, ktoré odrážajú slnečné lúče a chránia ľadovce pred roztopením. Podľa minuloročných údajov akadémie vied sa vo švajčiarskych Alpách nachádza približne 1500 ľadovcov. 

Vedci varujú pred masívnym miznutím ľadovcov. Zdroj: techsme.sk

Najnovší výskum Technickej univerzity v Zürichu potvrdil, že do konca storočia zmizne až 90% ich objemu. Zvrátiť tento rýchly úbytok môže obmedzenie emisií a skleníkových plynov, ktoré stoja za otepľovaním svetovej klímy. Práve v týchto dňoch prebieha v Madride dvojtýždňový summit OSN, ktorý sa zaoberá otázkou klímy.

Čo si myslíte o súčasnom probléme, ktorý súvisí so zmenou klímy? Dá sa podľa vás v priebehu niekoľkých rokov zvrátiť celá situáciu a zlepšiť životné podmienky obyvateľov planéty? Dajte nám vedieť v komentári váš názor.

Zdroj: Ta3.com  

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií