Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svet bol počas Sviatku práce plný demonštrácií, ľudia vyzývali na lepšie mzdy aj práva (foto)

Na niektorých miestach sa demonštrácie odohrali aj v propalestínskom duchu.

1.5.2024 (SITA.sk) – Pracovníci a aktivisti po celom svete si pripomenuli 1. mája – Sviatok práce – protestami proti zvyšujúcim sa cenám a vyzývali na lepšie mzdy, platy a práva. Prvý máj pre mnohých predstavuje príležitosť na vyjadrenie ekonomických krívd alebo politických požiadaviek.

Zdaniť bohatých,“ hlásal jeden transparent v Nemecku.

Nedotýkajte sa osemhodinového pracovného dňa!“ uvádzal ďalší na Srí Lanke.

Chcem žiť, nie prežiť,“ bolo napísané na ďalšom vo Francúzsku.

Demonštrácie v propalestínskom duchu

Na niektorých miestach sa demonštrácie odohrali aj v propalestínskom duchu, keď ľudia vyjadrovali podporu ľuďom v Pásme Gazy.

V tureckom Istanbule polícia použila slzný plyn a strieľala gumenými projektilmi, aby rozohnala tisícky demonštrantov, ktorí sa napriek zákazu usilovali prejsť cez barikády na námestie Taksim.

Minister vnútra Ali Yerlikaya na sociálnej sieti X napísal, že najmenej 210 ľudí zadržali.

Námestie má symbolickú hodnotu, v roku 1977 tam neidentifikovaní ozbrojenci spustili paľbu na prvomájovú oslavu, čo vyvolalo splašený útek prítomných a zabilo 34 ľudí. Vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana dlho zakazuje demonštrácie na námestí z bezpečnostných dôvodov.

Lepšie mzdy a pracovné podmienky

V Paríži polícia použila slzný plyn, keď tisícky ľudí pochodovali mestom volajúc po lepších mzdách a pracovných podmienkach. Dvadsaťdeväť ľudí zatkli. K demonštrantom sa pridali aj propalestínske skupiny a aktivisti, ktorí sú proti nadchádzajúcim olympijským hrám.

Propalestínski demonštranti a ľudia podporujúci americké študentské propalestínske protesty boli napríklad aj v Aténach. Tam tisícky ľudí pochodovali mestom v čase štrajkov, ktoré narušili verejnú dopravu.

Najväčší odborový zväz totiž požaduje návrat ku kolektívnemu vyjednávaniu po zrušení pracovných práv počas finančnej krízy v rokoch 2010 – 2018.

Demonštrácie za vyššie platy

Demonštrácie za zmiernenie životných nákladov, vyššie platy či ukončenie hospodárskych kríz boli napríklad aj v Nigérii, Libanone, Iraku, na Filipínach či na Srí Lanke.

V japonskom Tokiu viac ako 10-tisíc ľudí žiadalo zvýšenie miezd na vyrovnanie zvyšovania cien. V Indonézii demonštranti žiadali aj ochranu pre migrujúcich pracovníkov.

Tisícky demonštrantov sa na zhromaždení v juhokórejskom Soule pokúsili vytvoriť väčší tlak a kritiku politiky konzervatívnej vlády prezidenta Jun Sok-jola, ktorú označujú za protipracovnú.

Viac k témam: Demonštrácie, LOH Letné olympijské hry 2024 v Paríži, Mzdy, Pásmo Gazy, Pracovné podmienky, Sviatok práce
Zdroj: SITA.sk – Svet bol počas Sviatku práce plný demonštrácií, ľudia vyzývali na lepšie mzdy aj práva (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií