fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Svetová zdravotnícka organizácia: Nosenie rúšok nemusí mať pozitívny vplyv v boji proti koronavírusu

Nosiť rúško alebo nie? Svetová zdravotnícka organizácia včera počas tlačovej konferencie vyhlásila, že nosenie rúšok, nemusí mať osoh.

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj napriek tomu, že na Slovensku platí prísne pravidlo o nosení rúšok, niektorí ľudia ho ešte stále nerešpektujú. Dokonca, všetky potravinové reťazce sa rozhodli, že do svojich nielenže nepustia ľudí bez rúšok, ale aj bez rukavíc. Niektoré krajiny sú však benevolentnejšie.

Včera sa k rúškam vyjadroval aj šéf núdzových operácií Svetovej zdravotníckej organizácie Mike Ryan. Povedal, že neexistuje dôkaz o tom, že by rúška na tvár nosené ľuďmi na verejnosti mali pozitívny vplyv v boji proti šíreniu nákazy nového koronavírusu.

Nosenie rúšok nemusí pomôcť

Svoj argument vysvetlil tak, že v skutočnosti existuje niekoľko dôkazov, ktoré naznačujú opak. Svetová zdravotnícka organizácia poukázala na to, že ľudia si môžu pri odoberaní rúšok nesprávnym spôsobom kontaminovať ruky. Druhá skutočnosť je taká, že pri nosení rúšok sa ľudia oveľa častejšie dotýkajú tváre, pretože si ich posúvajú a napravujú.

Hlavná odborníčka WHO pre koronavírus Maria Van Kerkhoveová povedala, že organizácia odporúča verejnosti, aby rúška nosili iba pacienti, ktorí sa zotavujú doma a tí, ktorí sa o nich starajú.

Prečítajte si tiež:
Igor Matovič: Nešťastie, ktoré sa na Slovensko rúti, zastaví jedine zomknutie všetkých zodpovedných ľudí na Slovensku

Záznam z tlačovej konferencie si môžete pozrieť priamo tu: 

Šéf núdzových operácií Mike Ryan varoval, že riziko kontaminácie sa teraz z verejných prostredí presunulo do domácností. Viaceré krajiny nariadili zákaz vychádzania a preto by ľudia mali dôkladne sledovať svoj zdravotný stav a zdravie svojich blízkych. Podozrivé prípady v rodinách treba rýchlo rozpoznať a oddeliť od ostatných členov rodiny. Ostatní členovia rodiny, ktorí mohli byť nakazení, by mali zostať v karanténe.

Koronavírus na Slovensku

Slovensko na zatiaľ 363 prípadov. K dnešnému dňu potvrdili nových 27 pacientov. Podľa šéfa analytikov Inštitútu zdravotnej polikliniky Martina Smatanu, ak vydržia opatrenia proti šíreniu koronavírusu, mohli by sme sa dostať medzi päť krajín, ktoré najlepšie zvládnu pandémiu koronavírusu.

„Tým, že spoločne znášame tieto nepríjemné opatrenia, nedostaneme sa do situácie, aby sme nevedeli niekomu pomôcť s pľúcnymi ventilátormi, keď ich budú potrebovať,” zdôraznil premiér Igor Matovič.

Ak chcú slovenskí občania v zahraničí využiť v čase koronavírusovej krízy pomoc rezortu zahraničných vecí na návrat domov, majú poslednú šancu na registráciu.

Prečítajte si tiež:
Na Slovensku pribudol jeden nový prípad. Celkovo je aktívnych 765 ľudí s COVID-19
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií